Reklama

Reklama

Spór wokół budżetu UE. "Niemcy są zdeterminowane"

- Niemcy są zdeterminowane, by znaleźć rozwiązanie na wyjście z impasu w rozmowach dotyczących unijnego budżetu i funduszu pomocowego - mówi minister ds. europejskich kierujących do końca grudnia pracami Rady UE Niemiec, Michael Roth.

We wtorek odbyła się wideokonferencja ministrów ds. europejskich państw UE. Rozmowy dotyczyły przygotowań do zaplanowanego na czwartek i piątek szczytu Rady Europejskiej, poruszano m.in. kwestię pandemii, brexitu, unijnego budżetu i funduszu odbudowy oraz klimatu.

"W ciągu najbliższych dni kilka bardzo poważnych kwestii będzie wymagało naszego pełnego zaangażowania i energii" - podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth. Niemcy kierują do końca grudnia pracami Rady U. 

Brexit

Minister zapowiedział, że w tym tygodniu nadal będą trwały prace nad osiągnięciem porozumienia w sprawie umowy handlowej UE z Wielką Brytanią. W ciągu najbliższych dni do Brukseli przyleci brytyjski premier Boris Johnson, który spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Roth podkreślił, że UE "chce osiągnąć porozumienia, ale nie za wszelką cenę", a do ustalenia umowy potrzebna jest też wola polityczna ze strony rządu w Londynie.

Reklama

Pandemia

Program planowanego na czwartek i piątek spotkania europejskich przywódców dotyka również bardzo poważnej tematyki - przypomniał niemiecki polityk. Zaznaczył, że jednym z głównych tematów rozmów będzie pandemia koronawirusa. Roth ocenił, że sytuacja epidemiczna we Wspólnocie jest nadal bardzo niepokojąca, ale dobrą informacją jest rozwój szczepionek przeciwko COVID-19, w "którym kluczową rolę odegrali europejscy naukowcy". Minister powiedział również, że każdy obywatel UE będzie miał możliwość zaszczepienia się, co jest wielkim sukcesem Wspólnoty.

Z każdym dniem coraz bardziej widoczne są społeczne i ekonomiczne skutki kryzysu, byłoby nieodpowiedzialne dalej zwlekać z odblokowaniem pomocy finansowej, która jest tak istotna dla wielu krajów członkowskich - oświadczył również Roth przypominając, że w lipcu tego roku wszystkie kraje członkowskie zgodziły się na duży fundusz odbudowy, a także zgodziły co do tego, że praworządność jest podstawową wartością Wspólnoty.

Spór wokół budżetu

Odpowiadając później na pytania dziennikarzy minister zaznaczył, że Niemcy są zdeterminowane, by znaleźć rozwiązanie na wyjście z impasu w rozmowach dotyczących unijnego budżetu i funduszu pomocowego. Między krajami UE trwa spór o mechanizm warunkowości w wieloletnich ramach finansowych UE, któremu w obecnym kształcie sprzeciwiają się Polska i Węgry.

Roth wyjaśnił, że na wtorkowym wideospotkaniu europejskich ministrów poruszano także tematy klimatu, współpracy międzynarodowej oraz walki z terroryzmem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy