"Rz": Bruksela odpuszcza w sprawie "pieniędzy za praworządność"
Z powodów politycznych i prawnych trudniej będzie zabrać Polsce fundusze unijne. W grze pozostaje propozycja "pieniądze za praworządność", ale w łagodniejszej formie niż pierwotnie zapowiadano - czytamy w "Rzeczpospolitej".
W czwartek w Brukseli rozpoczyna się nadzwyczajny szczyt UE poświęcony budżetowi na lata 2021-2027.
Jak podaje nieoficjalnie "Rzeczpospolita", powołując się na rozmowy z dyplomatami i urzędnikami, zostanie podtrzymana propozycja powiązania funduszy z praworządnością, ale - w porównaniu z pierwotną propozycją KE - dużo trudniej będzie odebrać pieniądze krajom członkowskim, które praworządności nie przestrzegają.
"W praktyce może to oznaczać, że Polski ten instrument nie dotknie" - dowiaduje się dziennik.
W propozycji przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela pojawiła się propozycja większości kwalifikowanej, co osłabia mechanizm. Niemcy, Holandia, Szwecja i Dania przekonują do powrotu do pierwotnej propozycji KE, która zakładała tzw. odwróconą większość, czy potrzebę większości nie żeby decyzję przyjąć, ale żeby ją odrzucić. Z informacji "Rz" wynika jednak, że nie ma na to szans.
"Wielu państwom nie podoba się bowiem głosowanie odwróconą większością, bo uważają, że to zamach na ich kompetencje. Poza tym Michel słucha prawników. A ci wskazują, że nie można aktem niższego rzędu - rozporządzeniem - zmieniać zapisów prawa pierwotnego, czyli traktatów. A w nich nie ma możliwości takiego karania państw za łamanie praworządności" - informuje "Rzeczpospolita".
Więcej w "Rzeczpospolitej".
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.