Reklama

Reklama

RMF FM: Unijni przywódcy nie zrezygnowali z mechanizmu "pieniądze za praworządność". Polskie władze twierdzą, że jest inaczej

Unijni przywódcy nie zrezygnowali na szczycie budżetowym w Brukseli z uzależnienia wypłat unijnych pieniędzy od przestrzegania przez kraj członkowski zasad praworządności. W projekcie porozumienia, do którego dotarła korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, czytamy, że "Rada Europejska podkreśla wagę przestrzegania praworządności", a także, że "ustanowiony zostanie system warunkowości, który ma chronić unijny budżet i Fundusz Odbudowy".

Przypomnijmy, szefowie państw i rządów krajów Unii Europejskiej zebrali się w piątek w Brukseli, by dyskutować nt. budżetu UE na lata 2021-27 oraz Europejskiego Instrumentu na Rzecz Odbudowy - funduszu, który ma pomóc państwom członkowskim przezwyciężyć kryzys gospodarczy, spowodowany przez pandemię koronawirusa.

Kwestie sporne stanowiły od początku rozmów mechanizm "pieniądze za praworządność" - uzależniający wypłaty unijnych środków od przestrzegania przez kraj członkowski zasad praworządności - i kształt Funduszu Odbudowy.

W poniedziałkowy wieczór, w czwartej dobie negocjacji, Charles Michel położył na stole nową, kolejną już, propozycję, którą unijni przywódcy omówili w trakcie trwającej około dwóch godzin kolacji. Po godzinie 23:00 natomiast Michel ogłosił przerwę na "poprawki techniczne".

Reklama

Projekt porozumienia zapowiada niezmiennie ustanowienie mechanizmu warunkowości

Korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon dotarła do tekstu porozumienia, który krąży na brukselskim szczycie nieoficjalnie, ale - jak wynika z ustaleń dziennikarki - właśnie tak ma wyglądać ostateczne, kompromisowe uzgodnienie.

W dokumencie wciąż jest mowa o ustanowieniu mechanizmu warunkowości odnoszącego się do przestrzegania przez państwa członkowskie zasad praworządności.

Zapisy, które przed godziną 20:00 zaproponował szef Rady Europejskiej, zostały wprawdzie skrócone, ale ich sedno pozostało niezmienione.

"Rada Europejska podkreśla wagę przestrzegania zasad praworządności. W oparciu o to ustanowiony zostanie system warunkowości, który ma chronić unijny budżet i Fundusz Odbudowy" - czytamy w dokumencie, do którego dotarła Katarzyna Szymańska-Borginon.

W projekcie utrzymany został także proponowany już wcześniej przez Charlesa Michela sposób podejmowania decyzji ws. zamrażania lub odbierania krajom funduszy: proponować to będzie Komisja Europejska, a decyzja zapadać będzie w głosowaniu na forum Rady Unii Europejskiej większością głosów.

Polscy dyplomaci ogłaszają sukces

Co ciekawe, polscy dyplomaci twierdzą, że polsko-węgierskie postulaty dot. mechanizmu "pieniądze za praworządność" zostały - niechętnie, ale jednak - przyjęte, i zapewniają, że z pierwotnej propozycji Charlesa Michela w tej sprawie niewiele zostało.

Można więc spodziewać się ogłoszenia sukcesu.

Edyta Bieńczak, Katarzyna Szymańska-Borginon

Czytaj na rmf24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne