Reklama

Reklama

Jest zgoda Unii Europejskiej na utworzenie Funduszu Ożywienia

"Przywódcy państw i rządów UE zgodzili się, że Komisja Europejska ma przygotować Fundusz Ożywienia, który będzie powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi" - poinformował po zakończeniu unijnego wideoszczytu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Charles Michel nie powiedział, jaka ma być wielkość nowego instrumentu, ale zaznaczył, że Fundusz Ożywienia powinien być wystarczająco duży, by odpowiedzieć na kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaznaczyła, że mowa jest nie o miliardach, ale o kwocie przekraczającej bilion euro.

Szczegóły w maju

- Celem Komisji Europejskiej jest, by przedstawić propozycję w sprawie Funduszu Ożywienia i nowej propozycji wieloletnich ram finansowych w drugim lub trzecim tygodniu maja - poinformowała von der Leyen.

- Pracujemy tak szybko, jak to możliwe. Ze względu na to, że nowe wieloletnie ramy finansowe muszą być przyjmowane w procesie kolegialnym, celem jest, by stanęło to na posiedzeniu kolegium albo w drugim, albo w trzecim tygodniu maja - dodała przewodnicząca KE.

Reklama

Jak zaznaczyła, przygotowanie nowego budżetu i Funduszu Odbudowy będzie się odbywało w bliskim dialogu z państwami członkowskimi.

Już 540 mld euro na walkę z pandemią

Szefowie państw i rządów poparli też uzgodnione wcześniej propozycje w sprawie walki z kryzysem o łącznej wartości 540 mld euro. Chodzi o wykorzystanie środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), czyli funduszu ratunkowego dla strefy euro, na pokrycie wydatków związanych z ochroną zdrowia (240 mld euro), zwiększenie możliwości pożyczkowych Europejskiego Banki Inwestycyjnego (200 mld euro) oraz 100 mld euro na inicjatywę SURE, mającą chronić miejsca pracy. 

Szczyt wyznaczył datę 1 czerwca, do kiedy środki te mają już funkcjonować.

Rada Europejska zgodziła się też na zorganizowanie kolejnego szczytu w formie wideokonferencji 6 maja z krajami Bałkanów Zachodnich.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy