Reklama

Reklama

Polacy w Afganistanie

Afganistan: Prawie 3 tys. skarg wyborczych

Przedstawiciel afgańskiej Komisji ds. Skarg Wyborczych poinformował we wtorek, że w związku z sobotnimi wyborami wpłynęło około 3 tys. formalnych zgłoszeń rozmaitych nieprawidłowości, a także 1,7 tys. zgłoszeń ustnych.

Ahmad Zia Rafat, jeden z pięciu komisarzy w tym popieranym przez ONZ gremium, powiedział agencji Reutera, że od soboty otrzymano 1388 skarg na piśmie, a podczas kampanii wyborczej około 1,6 tys. Termin składania zażaleń na nieprawidłowości wyborcze mija we wtorek, ale Rafat nie wykluczył, że zostanie przedłużony o dwa dni.

Afgańczycy głosowali w wyborach do Zgromadzenia Narodowego (Wolesi Dżirga). Były to drugie wybory parlamentarne w Afganistanie od obalenia rządu talibów w 2001 roku przez siły międzynarodowej koalicji.

Podczas wyborów prezydenckich w ubiegłym roku Komisja ds. Skarg Wyborczych odrzuciła jedną trzecią głosów oddanych na prezydenta Hamida Karzaja, uznając je za sfałszowane.

Reklama

Przed sobotnim głosowaniem i w jego trakcie pojawiły się doniesienia o wielu nieprawidłowościach: fałszywych kartach do głosowania, próbach przekupienia i zastraszania wyborców. W Kabulu wielu głosującym udawało się zmyć z palców tusz, który potwierdza oddanie głosu i który miał być niezmywalny.

Rzecznik prezydenta Karzaja oświadczył w poniedziałek, że jest jeszcze za wcześnie, by oceniać przebieg wyborów parlamentarnych, podczas których dochodziło do talibskich ataków i zgłaszano nieprawidłowości wyborcze.

Wstępne rezultaty wyborów będą znane nie wcześniej niż 8 października, a ostateczne - po 30 października.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne