Reklama

Reklama

Polacy w Afganistanie

Polacy w Afganistanie. Rząd zajmie się wnioskiem o przedłużenie misji

​Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się m.in. wnioskiem do prezydenta o przedłużenie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Obecnie misję w Afganistanie kończy 12. zmiana polskiego kontyngentu wojskowego. Działa ona na podstawie decyzji prezydenta z października ub.r., obowiązującej do połowy kwietnia br., i liczy do 1800 żołnierzy i pracowników na miejscu; 200 osób pozostaje w odwodzie w kraju.

Przejmująca obowiązki 13. zmiana będzie liczebnie taka sama. Dwie ostatnie zmiany mają liczyć po ok. tysiąc osób.

Do zadań polskiego kontyngentu należy zapewnianie bezpieczeństwa na odcinku drogi Kabul-Kandahar przebiegającym przez prowincję Ghazni, szkolenie afgańskich żołnierzy i policjantów oraz wspieranie lokalnych władz. Od 1 kwietnia zmienią się zadania Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie; utrzymanie bezpieczeństwa na zwykłych drogach, w miastach i wsiach będzie zadaniem miejscowej armii i policji.

Reklama

W 2014 roku dowodzone przez NATO międzynarodowe siły wspierania bezpieczeństwa (ISAF) mają opuścić Afganistan, a odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa przejmie afgańskie wojsko. W Afganistanie, który nadal ma otrzymywać finansową pomoc od Zachodu, pozostaną jednak zachodni doradcy i instruktorzy.

Dowiedz się więcej na temat: Afganistan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje