Reklama

Reklama

Robert Biedroń zorganizował w Brukseli projekcję "Tylko nie mów nikomu"

W PE w Brukseli, z inicjatywy lidera Wiosny, europosła Roberta Biedronia, pokazano we wtorek film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Projekcji towarzyszyła debata dotycząca pedofili w kościele katolickim w Polsce.

Biedroń podczas debaty mówił, że temat pedofili w kościele katolickim był w Polsce przez wiele lat przemilczany. Wiele, jego zdaniem, zmieniło się, gdy do sieci trafił film braci Sekielskich. Jak podkreślił, film wzbudził zainteresowanie milionów Polaków. "Był często oglądany w innych krajach poza Polską, był na liście najczęściej oglądanych filmów w Norwegii, Islandii, Irlandii. Spotkał się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej" - oznajmił.

W debacie wzięła udział posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. "Cieszę się, że temat jest poruszony w Parlamencie Europejskim. (...)Nakręcenie tego filmu przez braci Sekielskich jest bardzo ważnym momentem w Polsce, w pewnym procesie w Polsce, który trwa od jakiegoś czasu. Mam na myśli ujawnianie przez polskie media przypadków nadużyć przez księży w polskim kościele" - oświadczyła.

Reklama

Jej zdaniem film zerwał pewne tabu. "Ten film tak naprawdę był pierwszym 'młotem', który wywarł bardzo duże wrażenie na opinii publicznej" - powiedziała Scheuring-Wielgus.

Film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" pokazuje przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży.

W dwugodzinnym dokumencie znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Zobacz też: Abp Wojciech Polak: Mamy wiele do zrobienia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy