Reklama

Reklama

Pokrzywdzony przez księdza napisał do kard. Dziwisza. Ks. Isakowicz-Zaleski publikuje list

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zarzuca kard. Stanisławowi Dziwiszowi, że ten nie udzielił pomocy mężczyźnie wykorzystywanemu seksualnie przez księży z diecezji krakowskiej.

Ks. Isakowicz-Zaleski opisał na swoim blogu historię mężczyzny, który był wielokrotnie wykorzystywany seksualnie przez księży z archidiecezji krakowskiej oraz księdza z archidiecezji Newark w stanie New Jersey (USA). Sprawę zgłoszono do prokuratury w 2017 roku, jednak ta ją umorzyła.

Po dwóch latach sprawę wznowiono dzięki zawiadomieniu przesłanemu przez kierownika Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, pod którego opieką znajdował się poszkodowany mężczyzna.

Wielokrotnie wykorzystywany

W trakcie przesłuchań mężczyzna zeznał, że był wykorzystywany seksualnie od 7. roku życia przez księdza z archidiecezji krakowskiej. W wieku 13 lat został zgwałcony przez innych duchownych. W 2009 roku mężczyzna pracował w parafii w stanie New Jersey. Tam również został skrzywdzony przez duchownego.

Reklama

Mężczyzna wielokrotnie zgłaszał swoją krzywdę ówczesnemu metropolicie krakowskiemu - kard. Stanisławowi Dziwiszowi. "Pokrzywdzony, pomimo kilku listów, których przyjęcie zostało potwierdzone pieczątką kurii metropolitalnej w Krakowie, oraz osobistych spotkań z kardynałem, nie otrzymał żadnej pomocy, ani psychologicznej, ani materialnej, choć znajdował się w bardzo trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej (został zarażony chorobą weneryczną przez jednego ze sprawców)." - opisuje na swoim blogu ks. Isakowicz-Zaleski.

List do kardynała

Duchowny opublikował fragment listu, który pokrzywdzony mężczyzna wysłał do kard. Dziwisza 11 października 2015 roku. Pisownia oryginalna:

"Jako przełożony pełniący funkcję Metropolity Krakowskiego w pełni Wasza Ekscelencja ponosi odpowiedzialność za podległych sobie kapłanów za ich proceder, należy tutaj powołać się KONKORDAT. Nie można tu tracić z pola widzenia faktu, że Wasza Ekscelencja była świadoma, poinformowana o tym i czym zajmują się kapłani, dowodem są pisma kierowane do Waszej Ekscelencji i dwukrotna rozmowa z moją osobą na audiencji u Waszej Ekscelencji, nadto dokumenty nadesłane mojej osobie przez Stolicę Apostolską JEGO ŚWIĘTOBLIWOŚCI PAPIEŻ FRANCISZKA. Niniejszym informuję, że charakter tej sprawy będzie nadany jawny publiczny".

22 lutego 2020 r. Prokuratura Okręgowa w Krakowie umorzyła sprawę z powodu na jej przedawnienia. W uzasadnieniu prokurator podkreśliła jednak, iż uzyskane dane przemawiają za stwierdzeniem wiarygodności psychologicznej zeznań pokrzywdzonego.

Śledztwo dotyczące wykorzystywania seksualnego mężczyzny w USA jest nadal kontynuowane.


 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy