Reklama

Reklama

Małopolskie: Były proboszcz oskarżany o wykorzystywanie ministrantów

Jest akt oskarżenia przeciw ks. Marianowi W., proboszczowi kilku parafii w diecezji tarnowskiej. Duchownemu zarzuca się wykorzystanie seksualne kilkunastu chłopców. Za skrzywdzenie jedenastu innych nie odpowie, ze względu na przedawnienie sprawy.

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Rejonowego w Nowym Targu akt oskarżenia przeciwko Marianowi W., będącemu w przeszłości proboszczem kilku parafii rzymskokatolickich diecezji tarnowskiej.

Reklama

Prokuratura zarzuca 66-letniemu księdzu, że w okresie od 2003 roku do 2012 roku popełnił 12 przestępstw "określonych w art. 200 § 1 k.k. oraz w art. 199 § 2 k.k. na szkodę 11 małoletnich, w tym 7 poniżej 15 lat, mieszkających na terenie parafii, w których był proboszczem, i będących ministrantami lub lektorami" - podała w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu.

Oskarżony ksiądz miał doprowadzić małoletnich do poddania się różnego rodzaju tzw. innym czynnościom seksualnym poprzez nadużycie stosunku zależności, jaki zachodził między kapłanem, a ministrantem czy lektorem.

"W przypadku trzech pokrzywdzonych działania oskarżonego doprowadziły do powstania u nich przewlekłego zespołu stresu pourazowego, co skutkowało rozstrojem ich zdrowia na okres powyżej 7 dni" - poinformowała prokuratura.

Za krzywdzenie 11 dzieci nie odpowie

Ofiar księdza może być jednak więcej. Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu w toku śledztwa z uwagi na przedawnienie karalności umorzył postępowanie o popełnienie podobnych czynów wobec 11 innych pokrzywdzonych.

Śledztwo ws. duchownego wszczęto w maju ubiegłego roku po doniesieniu złożonym przez tarnowską kurię. 2 lipca prokuratorzy postawili Marianowi W. zarzuty i zlecili policji jego natychmiastowe zatrzymanie. Dzień później sąd zgodził się, by Mariana W. umieścić w areszcie. Ksiądz Marian W. został zatrzymany w domu dla emerytowanych księży w Tarnowie.

Jak informowały lokalne media ksiądz Marian W. został odsunięty od pracy duszpasterskiej w 2013 roku, gdy kuria tarnowska otrzymała zgłoszenie o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa na tle seksualnym. Zgłoszony wówczas przypadek dotyczył czynu na tle seksualnym z osobą powyżej 15 roku życia. Kuria rozpoczęła wówczas proces kanoniczny, informując o wszystkim watykańską Kongregację Nauki Wiary.

Proces zakończył się wyrokiem skazującym, a ks. Marian W. został pozbawiony pełnionych urzędów kościelnych oraz otrzymał zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą. Został też odsunięty od pracy duszpasterskiej, a także został skierowany na leczenie.

W maju 2018 roku do kurii tarnowskiej złożono kolejne zgłoszenie w sprawie 66-letniego duchownego. Wówczas delegat Biskupa Tarnowskiego ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich zgłosił sprawę na policję.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje