Reklama

Reklama

Jest projekt podniesienia wieku ochrony przed czynami pedofilskimi

Państwowa Komisja ds. Pedofilii chce podniesienia wieku ochrony przed czynami pedofilskim z 15. do 16. roku życia. Poinformowała o tym w środę wiceprzewodnicząca komisji Barbara Chrobak.

Projekt zmian w prawie zaproponowany przez Państwową Komisję ds. Pedofilii przewiduje także wyłączenie przedawnienia karalności i zatarcia skazania. 

Prezydent chce poprzeć zmiany

- Komisja przygotowała projekt zmian ustawowych. Przewiduje on podniesienie granicy z wieku 15 do 16 lat, wyłączenie zatarcia skazania, wyłączenie przedawnienia karalności - powiedziała w Radiu Zet wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Pedofilii Barbara Chrobak.

Wyjaśniła, że członkowie komisji przedstawili propozycje zmian prezydentowi Andrzejowi Dudzie. - Pan prezydent powiedział, że te zapisy będzie chciał poprzeć - oznajmiła. Dodała, że prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

Reklama

32 sprawy dotyczą biskupów

Barbara Chrobak poinformowała, że do tej pory do komisji wpłynęło 190 spraw. Z tego około 40-50 zostało zgłoszonych przez poszkodowanych. Poseł lewicy Joanna Scheuring-Wielgus złożyła 41 spraw, z czego 32 sprawy dotyczą biskupów.

- Mam bardzo dobry kontakt z ks. Isakowiczem-Zaleskim. Kontaktujemy się telefonicznie. Współpracujemy z nim - powiedziała Barbara Chrobak. Wiceprzewodnicząca dodała, że duchowny wysyła komisji zawiadomienia dotyczące ewentualnego popełnienia przestępstwa.

Reklama

Reklama

Reklama