Reklama

Reklama

Hiszpania: Biskupi wydali pierwsze takie oświadczenie w historii hiszpańskiego Kościoła

Konferencja Episkopatu Hiszpanii podała, że 220 duchownych w ciągu ostatnich 20 lat mogło dopuścić się wykorzystywania seksualnego nieletnich.

W trakcie prezentacji dokumentu sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii biskup Luis Arguello wyjaśnił, że osoby wobec, których pojawiły się zarzuty wykorzystywania seksualnego nieletnich, miały popełnić te czyny na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Własne śledztwo

Biskup Arguello sprecyzował, że dane dotyczące nadużyć zostały zebrane na terenie wszystkich hiszpańskich diecezji. Zaznaczył, że w przypadku większości podejrzanych potwierdzono już, że dopuścili się oni wykorzystywania.

- Wciąż trwają dochodzenia wobec 69 duchownych, na których złożono skargi. Sprawy te w dalszym ciągu nie zostały rozstrzygnięte - wyjaśnił hierarcha.

Reklama

Według madryckiego dziennika "El Pais" w ciągu ostatniego stulecia wykorzystywania seksualnego nieletnich miało dopuścić się w Hiszpanii w sumie 309 duchownych. Gazeta szacuje liczbę ofiar na 817.

Dziennik twierdzi, w oparciu o własne śledztwo, że proceder wykorzystywania seksualnego nieletnich miało tuszować ponad 20 hiszpańskich hierarchów, w tym zarówno biskupów, jak i kardynałów.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje