Reklama

Reklama

Francja: Pedofilia w Kościele. Ogłoszono wyniki prac niezależnej komisji

​Przez ostatnie 70 lat we Francji ok. 216 tys. nieletnich było ofiarami wykorzystywania seksualnego przez katolickich księży i zakonników - wynika z ogłoszonego tam we wtorek raportu niezależnej komisji. "Kościół katolicki przez lata okazywał 'głęboką, całkowitą, niemal okrutną obojętność' wobec problemu nadużyć seksualnych i skupiał się raczej na chronieniu sprawców niż ofiar" - podkreślono podczas prezentacji. Na raport zareagował papież Franciszek.

Liczba dzieci, które były wykorzystywane w prowadzonych przez Kościół instytucjach, nie tylko przez księży, ale również przez zatrudnianych tam nauczycieli i opiekunów, może wynosić 330 tys. - przekazał Jean-Marc Sauve, który kieruje pracami Komisji ds. nadużyć seksualnych w Kościele (CIASE).

"Chciałbym prosić każdego z was o przebaczenie"

Kościół katolicki przez lata okazywał "głęboką, całkowitą, niemal okrutną obojętność" wobec problemu nadużyć seksualnych i skupiał się raczej na chronieniu sprawców niż ofiar - podkreślił podczas prezentacji raportu Sauve.


- Chciałbym prosić każdego z was o przebaczenie - powiedział przewodniczący Episkopatu Francji, abp Eric de Moulins-Beaufort. Duchowny, który zabrał głos podczas prezentacji wyników prac komisji, mówił o "wstydzie", "przerażeniu" i "przytłoczeniu głosem i liczbą ofiar".

ZOBACZ: Abp Wojciech Polak: Jesteśmy w środku kryzysu

Reklama

Pedofilia w Kościele we Francji

Komisja znalazła dowody na to, że spośród ok. 115 tys. francuskich księży i zakonników w ciągu ostatnich 70 lat od 2,9 do 3,2 tys. z nich dopuściło się przestępstw seksualnych na nieletnich.

Ofiarami pedofilów we francuskim Kościele w 80 proc. byli chłopcy. Jak ustaliła Komisja, 60 proc. ofiar skarżyło się w późniejszym życiu na poważne zaburzenia i problemy psychiczne.

CIASE została powołana w 2018 r. z inicjatywy francuskiego Episkopatu, ale działała niezależnie od struktur kościelnych, mając dostęp do dokumentów sądowych, policyjnych i kościelnych.

Reakcja papieża

Papież Franciszek z bólem przyjął konkluzje raportu na temat pedofilii we francuskim Kościele katolickim - przekazała we wtorek Stolica Apostolska. 

"Jego myśli są przede wszystkim z ofiarami; jest głęboko zasmucony ich ranami i wdzięczny za odwagę, by o nich mówić" - przekazał reakcję Franciszka na opublikowanie raportu dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Dodał, że papież modli się za ofiary pedofilii, by Bóg udzielił im pocieszenia, które wraz ze sprawiedliwością pomoże ukoić rany. Papieski rzecznik przekazał również, że Franciszek modli się także za Kościół we Francji, by ze "świadomością tej straszliwej rzeczywistości mógł wejść na drogę odkupienia".


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne