Reklama

Reklama

"Don Stanislao". ​Zawiadomienie dotyczące kardynała Dziwisza wpłynęło do prokuratury

Zawiadomienie złożone przez europosła Łukasza Kohuta (Wiosna, S&D) o możliwości popełnienia przestępstw przez kard. Stanisława Dziwisza wpłynęło w piątek (13 listopada) do Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Polityk w zawiadomieniu odwołuje się do filmu dokumentalnego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza".

- Zawiadomienie wpłynęło dziś do prokuratury, zostało zarejestrowane i przekazane do Wydziału II ds. Przestępczości Gospodarczej. Będzie poddawane szczegółowej analizie - powiedział prok. Krzysztof Dratwa.

Reklama

Prokuratura ma 30 dni na podjęcie decyzji, czy wszcząć, czy nie postępowanie w tej sprawie.

Polityk w zawiadomieniu odwołuje się do filmu dokumentalnego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", wyemitowanego 9 listopada w TVN24, w którym przedstawiono relacje i rozmowy, wskazujące, że kard. Dziwisz uczestniczył w procederze tuszowania nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich.

"Działalność kardynała wypełnia znamiona przestępstwa poplecznictwa"

Europoseł Kohut zawiadamia Prokuraturę Okręgową w Krakowie o możliwości popełnienia przez kard. Dziwisza przestępstw polegających na utrudnianiu ujawnienia przestępstw seksualnego wykorzystywania małoletnich przez duchownych oraz na niezawiadomieniu stosownych organów ścigania o możliwości popełnienia tych przestępstw. "Działalność kardynała Dziwisza, wypełnia znamiona przestępstwa poplecznictwa" - pisze Kohut.

"Przedstawione w reportażu okoliczności wskazują, że pomimo uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez księży przestępstw na szkodę małoletnich, Stanisław Dziwisz nie podjął, żadnych kroków mających na celu doprowadzenie sprawców tych przestępstw do poniesienia odpowiedzialności karnej. Hierarcha nie podjął także stosownych działań mogących uchronić inne potencjalne ofiary przed przestępnymi dzianiami księży pedofilów" - napisał do prokuratury Kohut.

Europoseł zarzuca kardynałowi, że wiedział o przestępstwach popełnionych przez duchownych i podejmował aktywne działania, aby wyciszyć sprawę, np. odpowiadał za przeniesienie sprawcy przestępstwa do innej parafii.

Czytaj także: Autor "Sodomy" ujawnia nowe informacje o JP II

Oświadczenie kard. Dziwisza

Kard. Dziwisz w reakcji na reportaż TVN24 wydał oświadczenie, w którym zaproponował, żeby oceną działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "Don Stanislao" zajęła się niezależna komisja. "Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją" - zadeklarował. "Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów" - zaznaczył kardynał.

W oświadczeniu dla włoskiej agencji Ansa kardynał stwierdził, że stawiane mu zarzuty są "zniesławiające" i mają na celu podważenie jego "pokornej" służby na rzecz Świętego Jana Pawła II.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje