Reklama

Reklama

Bp Jan Szkodoń oskarżony o molestowanie. Rozpoczyna się bezprecedensowy kościelny proces karny

Po zakończeniu wstępnego dochodzenia kanonicznego w Watykanie proces przeciwko biskupowi Janowi Szkodoniowi wkroczył obecnie w fazę karno-administracyjną w Polsce – informuje "Więź". Sprawa dotyczy zarzutów o wykorzystanie seksualne osoby małoletniej, czego miał się dopuścić duchowny.

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary prowadziła dochodzenie kanoniczne w sprawie zarzutów dotyczących molestowania seksualnego osoby małoletniej przez krakowskiego biskupa pomocniczego Jana Szkodonia. Jak informuje "Więź" - wstępne dochodzenie zakończyło się kilka tygodni temu. Teraz rozpocznie się proces karno-administracyjny przeciwko biskupowi Szkodoniowi.

"Z upoważnienia Kongregacji Nauki Wiary 7 maja 2020 r. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio mianował jednego z polskich biskupów delegatem do przeprowadzenia tego procesu. Ten z kolei powołał dwóch asesorów w procesie." - pisze "Więź".  Redakcja informuje, że nazwiska są jej znane, jednak - w obawie przed presją, jaką może wywołać opinia publiczna - nie chce ich ujawniać.

Reklama

"Więź" zapewnia, że biskup rozpoczął zbieranie dowodów w sprawie. Od Nuncjatury Apostolskiej otrzymał już dotychczasową dokumentację procesu.

Kroki wobec biskupa Szkodonia

Zakazy: pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi oraz sprawowania posługi biskupiej publicznie - takie zostały podjęte kroki wobec biskupa Szkodonia, co jednak nie przesądza jeszcze o winie oskarżonego. "Przejście procesu w fazę karną jest konsekwencją uznania we wstępnym dochodzeniu kanonicznym, że postawione biskupowi zarzuty można uznać za prawdopodobne. Ich prawdziwość będzie obecnie zweryfikowana procesowo" - pisze "Więź".

Sprawa ma charakter bezprecedensowy

Ostateczną decyzję w procesie podejmuje Kongregacja. Proces może zakończyć się stwierdzeniem winy oskarżonego i wymierzeniem mu kary, uniewinnieniem oskarżonego (gdy dowiedziono, że nie jest on winny) albo uwolnieniem od oskarżenia (gdy nie zdołano udowodnić winy).

Cała sytuacja ma charakter bezprecedensowy. Po raz pierwszy prowadzony jest w Polsce kanoniczny proces karno-administracyjny przeciwko biskupowi oskarżonemu o molestowanie seksualne. 

"Zły dotyk biskupa z Krakowa"

W "Dużym Formacie"  został opublikowany w lutym tego roku reportaż Marcina Wójcika "Zły dotyk biskupa z Krakowa".

Jego autor opisuje relacje hierarchy z 15-letnią wówczas Moniką. Według kobiety, biskup podczas spotkań miał jej wsuwać ręce pod koszulę i bieliznę oraz między uda. Do molestowania nieletniej miało dochodzić w Krakowie ponad 20 lat temu.

Do sprawy - w opublikowanym oświadczeniu - odniósł się sam biskup Szkodoń. "Przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą i godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić" - napisał. Zapewnił, że do czasu wyjaśnienia sprawy nie będzie podejmował żadnej pracy duszpasterskiej.

Sara Bounaoui

Zobacz też: Bp Milewski: Chciałbym przeprosić za milczenie polskich biskupów

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy