Reklama

Reklama

Biskupi o przestępstwach seksualnych w Kościele i udziale w wyborach

Biskupi zdecydowali o powołaniu fundacji, która ma wspierać osoby wykorzystywane seksualnie w Kościele. Wyrazili też wdzięczność za zatwierdzenie dekretu beatyfikacyjnego kardynała S. Wyszyńskiego i zaapelowali o udział w wyborach - napisano w wydanym w środę komunikacie po 384. Zebraniu Plenarnym KEP.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w Warszawie w dniach 8-9 października. Podczas obrad biskupi podjęli decyzję o powołaniu Fundacji Świętego Józefa, która ma służyć pomocą i wsparciem osobom wykorzystanym seksualnie w dzieciństwie lub w młodości w Kościele.

Reklama

Jak podano w komunikacie, dane kontaktowe delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży, którzy przyjmują zgłoszenia o podejrzeniu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich, ustanowionych w każdej diecezji i zakonach męskich, mają być podane na stronie internetowej diecezji lub prowincji zakonnej w sposób łatwo dostępny dla każdego zainteresowanego.

Na Zebraniu Plenarnym przypomniano też o trwającym, ogłoszonym przez papieża, Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym. Biskupi podziękowali duchownym i świeckim, którzy podjęli modlitwę i czyny miłosierdzia na rzecz misji. Jak podkreślono, "dzięki naszemu finansowemu wsparciu misjonarze mogą podjąć liczne dzieła ewangelizacyjne, charytatywne, edukacyjne i medyczne".

Czas wolny a świętowanie niedzieli

Biskupi wyrazili też wdzięczność papieżowi Franciszkowi za decyzje, które otwierają drogę do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Zapoznali się również z raportem "Czas wolny w życiu Polaków - a świętowanie niedzieli", opracowanym przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. "Z pierwszych analiz wynika, że wprowadzone ograniczenie handlu w niedziele dało Polakom czas na: praktyki religijne, spędzanie większej ilości czasu z rodziną i znajomymi oraz udział w inicjatywach kulturalnych i prospołecznych. Polacy coraz chętniej w wolne niedziele spędzają aktywnie czas na łonie natury" - podkreślono w komunikacie.

Biskupi zaapelowali też o udział w wyborach. Jak podkreślili, głosowanie jest obowiązkiem moralnym. Jednocześnie biskupi przyjmują jako swoje "Słowo Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przed wyborami parlamentarnymi".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy