Reklama

Reklama

Biskup Edward Janiak nie będzie przewodniczył uroczystościom święceń kapłańskich w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak nie będzie przewodniczył sobotnim uroczystościom święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Zastąpi go biskup senior tej diecezji Stanisław Napierała - poinformowało na swojej stronie internetowej biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Wcześniej w mediach ukazała się informacja, że bp Janiak będzie udzielał 23 maja święceń kapłańskich alumnom seminarium duchownego diecezji kaliskiej.

Zawiadomienie w sprawie biskupa

W komunikacie przypomniano, że 18 maja, po emisji filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał zawiadomienie w sprawie biskupa kaliskiego do Nuncjatury. 

"W czwartek (21 maja - red.) otrzymał z Nuncjatury potwierdzenie przekazania pisma - zgodnie z procedurą - do Stolicy Apostolskiej" - informował ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Reklama

Reakcja na film braci Sekielskich

Film "Zabawa w chowanego", wyemitowany na kanale YouTube w zeszłą sobotę, 16 maja, to drugi film dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskich opisujący przypadki pedofilii wśród polskich księży. Prezentuje on historię trzech chłopców - braci Bartłomieja i Jakuba, oraz Andrzeja, wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej. W filmie pokazano, jak bp Janiak krył przestępstwa seksualne podległych mu księży.

W oświadczeniu wydanym tuż po filmie braci Sekielskich abp Polak stwierdził, że dokument braci Sekielskich "ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży". Dodał, że chodzi o "sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne".

W ubiegłą niedzielę, 17 maja, przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu odbył się protest. "Z parafii do parafii zamiast do celi", "Biskupie, czas na sąd ostateczny", "Jesteśmy z ofiarami" - transparenty z takimi hasłami towarzyszyły osobom, które zebrały się przed kurią, żeby zaprotestować przeciwko księżom pedofilom i biskupowi diecezji kaliskiej Edwardowi Janiakowi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama