Reklama

Reklama

Warszawscy radni zdecydowali: W śródmiejskim parku będzie aleja Pawła Adamowicza

Patronem alei w parku Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie będzie Paweł Adamowicz, tragicznie zmarły rok temu prezydent Gdańska - zadecydowali w czwartek stołeczni radni.

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania alei parkowej w Śródmieściu nazwy: aleja Pawła Adamowicza. Za głosowało 38 radnych, wstrzymała się jedna osoba, nikt nie był przeciw.

Samorządowcy PiS nie wzięli udziału w głosowaniu

W sali było 56 radnych, ale 17 samorządowców PiS nie wzięło udziału w głosowaniu. Jak zapowiedział wcześniej Cezary Jurkiewicz (PiS), była to decyzja klubu radnych tego ugrupowania. Jurkiewicz wskazywał przed głosowaniem, że o zmarłych nie powinno się mówić źle, dlatego ocenił krótko, iż Paweł Adamowicz "jest to postać, która budzi pewne kontrowersje".

Reklama

Zwrócił uwagę, że w historii miasta "zasada pięciu lat" od śmierci osoby, którą się honoruje w ten sposób, została złamana w przypadku m.in. Jana Pawła II, Tadeusza Mazowieckiego, Jana Nowaka Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. 

"Nie widzimy zasług pana prezydenta śp. Pawła Adamowicza" - argumentował Jurkiewicz jeszcze przed sesją. "Chcę przypomnieć, że klub radnych PiS rok temu w pełni poparł wszystkie sprawy związane z upamiętnieniem pana prezydenta, z wydarzeniami marszu, na którym byliśmy obecni" - wskazał. "W całej tej sytuacji jest nam trudno zrozumieć, że nie ma nadal ulic (...) śp. prof. Lecha Kaczyńskiego i wiceprezydenta Władysława Stasiaka" - dodał.

Podziękowania od brata tragicznie zmarłego prezydenta

Podczas głosowania nad uchwałą w sali byli obecni także: brat śp. Pawła Adamowicza, Piotr Adamowicz, i wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. 

Po przyjęciu uchwały Adamowicz podziękował prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu za inicjatywę i radnym za poparcie wniosku w sprawie nadania nazwy al. Pawła Adamowicza. "Dziękuję nie tylko w swoim imieniu, ale dziękuję także w imieniu moich, kiedyś mówiłem 'naszych', rodziców, którzy nadal żyją" - powiedział. Dziękował też w imieniu żony byłego prezydenta Gdańska, Magdaleny Adamowicz, i ich córek.

"Rozumiem radnych, którzy nie uczestniczyli w głosowaniu" - dodał.

Wskazując na związki Pawła Adamowicza z Warszawą, powiedział, że bywał on w stolicy bardzo często. Wspomniał m.in. pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. Jak mówił, po pogrzebie szli razem w pochodzie, skandując hasło: "Gdańsk - Warszawa wspólna sprawa". Dodał, że Paweł Adamowicz regularnie przyjeżdżał na spotkania "Klubu Myśli Politycznej Dziekania", którego idea narodziła się w środowisku opozycyjnym w drugiej połowie lat 80.

"Myślę, że prezydent Paweł Adamowicz uśmiecha się z góry, patrząc na dzisiejszą decyzję" - powiedział z kolei wiceprezydent Gdańska, dziękując za przyjęcie uchwały także w imieniu prezydent tego miasta Aleksandry Dulkiewicz.

Gdzie dokładnie znajduje się aleja Pawła Adamowicza?

Aleja Pawła Adamowicza biegnie od ul. Jazdów wzdłuż zachodniej krawędzi parku Tadeusza Mazowieckiego, następnie w granicach parku do ul. Górnośląskiej. W uzasadnieniu uchwały napisano m.in., że "obydwu politykom były bliskie idee wolności i 'Solidarności'".

Paweł Adamowicz był samorządowcem, politykiem, działaczem opozycji w PRL, prezydentem Gdańska w latach 1998-2019. 

13 stycznia 2019 r. 27-letni Stefan W. ugodził go nożem na scenie podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec zmarł następnego dnia w szpitalu. Miał 53 lata.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje