Reklama

Reklama

Spór senatorów PO i PiS o treść uchwały upamiętniającej Pawła Adamowicza

Po debacie w czwartek Senat przyjął uchwałę upamiętniającą tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Swoje projekty zgłosili senatorowie PO a także PiS. Senatorowie Platformy apelowali o przyjęcie uzgodnionego wcześniej, wspólnego projektu uchwały. - Niech zwycięży wspólna wrażliwość serc - mówił szef senackiego klubu PO Bogdan Klich. Z kolei Kazimierz Wiatr z PiS prosił o "uszanowanie naszej innej wrażliwości".

Za uchwałą, w zaproponowanym przez senacką komisję ustawodawczą kształcie, opowiedziało się w czwartek 85 senatorów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 

W czasie debaty poprzedzającej głosowanie, senatorowie najpierw zadawali pytania do sprawozdawcy komisji ustawodawczej Marka Pęka (PiS).

Barbara Borys-Damięcka i Grażyna Sztark (PO) pytały, czemu z tekstu projektu wyrzucono fragmenty dotyczące ważnego dla Adamowicza Europejskiego Centrum Solidarności; Tomasz Grodzki - czemu nie uwzględniono prośby o uzupełnienie noty biograficznej według wiedzy tych, którzy Pawła Adamowicza dobrze znali. Inni senatorowie PO, m.in. Sławomir Rybicki, pytali, co sprawiło, że klub senacki PiS nie zgodził się na projekt uzgodniony przez zespół redakcyjny, składający się z senatorów PO i PiS.   

Reklama

Dwa projekty

Pytania te przerwał marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) podkreślając, że wszyscy senatorowie "chcą upamiętnić zamordowanego człowieka". "Zamordowanemu człowiekowi należy się szacunek" - oświadczył Karczewski, po czym złożył wniosek o zakończenie zadawania pytań do sprawozdawcy komisji. Jego zdaniem "to bardzo źle, że są dwa projekty". 

Jak ocenił, najpierw należało porozmawiać nad tekstem, a potem dopiero złożyć projekt, a nie odwrotnie. "Teraz czepiacie się państwo szczegółów, by wzbudzać emocje, a one są nam i Polsce niepotrzebne" - powiedział marszałek.   

Rybicki w debacie senackiej, powiedział, że wypracowany w środę wieczorem przez senatorów PiS i PO projekt zawiera wszystkie elementy, które powinny się w uchwale znaleźć, a nie ma w nim tych, które mogłyby zbudzać spory. Zauważył, że nawet nie wymieniono nazwy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na której finale został zaatakowany prezydent Gdańska. Podkreślił, że "sformułowano to wypowiedzią Pawła Adamowicza, w której powiedział, że był to dzień kiedy mieszkańcy Gdańska i Polski dzielili się dobrem". Dodał, że nie rozumie, czemu to sformułowanie budzi sprzeciw PiS. 

"Przecież to jest oczywisty fakt" - zauważył.   

Senator PO odczytał projekt, który powstał w wyniku prac zespołu redakcyjnego i dodał, że składa go jako poprawkę. "Apeluję do państwa, abyśmy mając inne poglądy oddali szacunek Pawłowi Adamowiczowi" - zwrócił się do senatorów PiS.   

Borusewicz: PiS wycofał się z uzgodnienia

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział, że nie występuje jako polityk, ale jako przyjaciel zamordowanego prezydenta Gdańska. "Miałem nadzieję, że ta śmierć doprowadzi do refleksji wszystkich. Miałem tę nadzieję do wczoraj, ale dziś tej nadziei nie ma, bo PiS wycofał się z uzgodnienia co do jednolitego tekstu" - podkreślił. Jak dodał, nie był to projekt skrajny i nikt nie napisał w nim, że Adamowicz zginął w wyniku mordu politycznego, chociaż on sam tak uważa.   

Borusewicz zaznaczył, że w kompromisowym projekcie nie mówi się także "o ciąganiu po prokuratorach Pawła Adamowicza i jego rodziny jakie miało miejsce". "Proszę mi wyjaśnić, dlaczego nie chcieliście napisać, że to był okrutny mord, proszę wyjaśnić czemu nie chcieliście przyjąć sformułowania, że Adamowicz był wzorem samorządowca, dlaczego nie chcecie napisać, że Gdańsk to miasto wolności i solidarności, chociaż tak jest?" - pytał wicemarszałek. 

Chciał też wiedzieć, czemu w projekcie "nie ma protestu wobec mowy nienawiści, choć ona jest powszechną sytuacją, z którą się stykamy".   

Borusewicz podkreślał, że morderstwo Adamowicza "kładzie się cieniem na jego rodzinie, na Polsce, na instytucjach, które temu nie zapobiegły, a przeciwnie, stosując zmasowane zabiegi propagandowe do niego pchały". "Niech ta tragedia będzie jakimś dobrem. Wyciągnijmy z niej wnioski, tak, by się ona nie powtórzyła" - apelował.   

Apel o przyjęcie "kompromisowego" tekstu

Bogdan Klich zauważył, że "chyba nikt się nie spodziewał się, że może dojść do takiego zdarzenia, w którym z powodów politycznych zostanie zabity człowiek, który całym swoim życiem udowodnił przywiązanie do pewnych wartości, który angażował się w dobre publiczne akcje". Podkreślił, że "cała symbolika bierze się stąd, że w trakcie akcji czynienia dobra ginie z rąk zamachowca ten, który to dobro czyni".   

Klich powiedział, że był przekonany, że nie będzie sporu co do kształtu uchwały. "Okazało się, że mamy nie tylko różne koncepcje uchwały, ale i różne wrażliwości" - ocenił. Apelował, "by zwyciężyła wspólna wrażliwość serc". Jak przekonywał, najlepiej byłoby gdyby został przyjęty tekst "kompromisowy", w którym zawarto potępienie mordu na Adamowiczu, potępienie mowy nienawiści i oddanie hołdu zarówno prezydentowi Gdańska jak i postawie, którą on prezentował.   

Marek Borowski (niezrz.) nawiązując do wypowiedzi Karczewskiego podkreślił, że szacunek należy się tak samo żywym, jak i zmarłym. Tymczasem - jak ocenił - "jest on okazywany żywym oszczędnie". "Nie przypominam sobie takich czasów, by za człowiekiem - nie tylko za prezydentem miasta - biegał z mikrofonem 'dziennikarz' TVP i głośnio pytał dlaczego brał od kogoś pieniądze, bez żadnych dowodów, a takie działanie nie spotkało się z żadną reakcją obozu rządzącego" - zauważył Borowski. 

Zwrócił uwagę, że tak działo się w przypadku Pawła Adamowicza, a "wytwarzanie pewnego klimatu" może skończyć się tragedią.  

Borowski zaproponował także elementy "kompromisowego projektu" jako swoje poprawki.

"Są ogromne emocje związane z tą sprawą, które nie pomagają. Każdy z nas ma wrażliwość różną i jeżeli siedzimy w tej izbie, to musimy to uszanować. Musimy tę poprzeczkę skalować, żeby znaleźć poziom wrażliwości wspólnej" - apelował Kazimierz Wiatr z PiS. 

"Proszę potraktować projekt PiS jako wyciągniętą rękę"

"Jest pewien margines różnic i my teraz możemy zostawić ten margines różnic jako nieistotny, albo podnieść go do rangi niewiarygodnych różnic, które nas dzielą" - podkreślił senator PiS. 

"Proszę potraktować projekt senatorów PiS jako wyciągniętą rękę i proszę o uszanowanie naszej innej wrażliwości. Chcielibyśmy, aby wszyscy senatorowie mogli z czystym sercem podnieść rękę za tą uchwałą. Tak żeśmy to zwymiarowali, taką wrażliwość włożyliśmy w ten tekst" - powiedział Wiatr.  

Senator Aleksander Bobko (PiS) odnosząc się do projektu uchwały ocenił, że jest to "samo w sobie" oddaniem hołdu Pawłowi Adamowiczowi "i jednocześnie potępieniem czynu mordercy". Jego zdaniem, w przypadku tej zbrodni bezkarność sprawcy morderstwa wynikająca z słabości polskiego sytemu penitencjarnego "ma większe znaczenie dla wyciągnięcia wniosków z tej sprawy niż skupienie się na mowie nienawiści". 

"Dziś jesteśmy w takim momencie, że za główną przyczynę tej zbrodni, tej tragedii uważamy mowę nienawiści. Ja mowy nienawiści nie lekceważę, to jest rzecz okropna, odrażająca" - podkreślił Bobko. 

"Tutaj, z całym szacunkiem dla rodziny i pana prezydenta Adamowicza takiego związku bezpośrednio nie dostrzegam. Prezydent Adamowicz był pełnokrwistym politykiem, podlegał silnej krytyce nie tylko ze strony PiS. Podlegał krytyce sprawiedliwej, niesprawiedliwej, tak jak my wszyscy podlegamy. Ale okoliczności tej zbrodni pokazują bardzo wątły związek pomiędzy mową nienawiści a czynem szaleńca, który to zrobił" - podkreślił senator PiS. 

"Nie przesadzajmy, nie dajmy się ponieść fali emocji, że mowa nienawiści była przyczyną tej tragedii" - dodał Aleksander Bobko.

Senatorowie w głosowaniu odrzucili zgłoszoną przez Sławomira Rybickiego poprawkę czyli tzw. kompromisowy projekt. 

Treść przyjętej uchwały

Ostatecznie przyjęto uchwałę w następującym brzmieniu:

"14 stycznia 2019 roku zmarł w wyniku ciężkich ran zadanych przez zamachowca Paweł Adamowicz - długoletni Prezydent Gdańska, samorządowiec i działacz demokratycznej opozycji. Zginął w czasie wystąpienia na zgromadzeniu publicznym w Gdańsku, na którym jego mieszkańcy wyrażali swoją solidarność z potrzebującymi w naszym kraju. Ta tragiczna śmierć wstrząsnęła Polską i odbiła się szerokim echem za granicą, wywołując współczucie dla Bliskich Zmarłego Prezydenta oraz powszechne potępienie zbrodni, której padł ofiarą".

W uchwale przypomniano, że Paweł Adamowicz był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL-u, stał na czele strajku studenckiego na Uniwersytecie Gdańskim w maju 1988 r. 

"Od początku lat 90. aktywnie uczestniczył w życiu publicznym, jako prorektor ds. studenckich, radny, a następnie przewodniczący Rady Miasta, by w 1998 r. objąć urząd prezydenta miasta Gdańska, który piastował nieprzerwanie przez kolejne 2 dekady. Politycznie kształtowały go środowiska Ruchu Młodej Polski i gdańskich liberałów. Jednak nade wszystko ukształtowała go wielka epopeja 'Solidarności', którą otworzył strajk sierpniowy" - głosi uchwała.  

Senatorowie zaznaczyli też, że Adamowicz "budował przyszłość Gdańska, nie zapominając, jak ważne dla współczesnych są historia i korzenie". "Świadomy, że dzieło 'Solidarności' ma wymiar uniwersalny, którego nie można roztrwonić, ani o którym nie można zapomnieć, zaangażował się w tworzenie Europejskiego Centrum Solidarności" - podkreślili.  

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla zasług Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, które położył w swojej działalności publicznej. Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje o poszanowanie demokratycznych metod oraz okazywanie wzajemnego szacunku przez wszystkich uczestników życia publicznego w Polsce. Wyrażamy głębokie przekonanie, że tylko pod tym warunkiem można służyć godnie i skutecznie dobru wspólnemu i budowie pomyślności Naszej Ojczyzny" - głosi uchwała.
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy