Reklama

Reklama

Gdańsk: Obchody rocznicy śmierci Pawła Adamowicza

W dniach od 10 do 15 stycznia Gdańsk uczci pamięć prezydenta Pawła Adamowicza. 14 stycznia minie rok od jego tragicznej śmierci. W ramach obchodów odbędą się m.in. koncert, konferencja naukowa "Przemoc i polityka" i ekumeniczna modlitwa.

We wtorek, 14 stycznia, minie rok od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Władze miasta opublikowały harmonogram wydarzeń związanych z obchodami upamiętniającymi zamordowanego prezydenta.

Wyjątkowe "światełko do nieba"

Oficjalna część obchodów rozpocznie się w piątek, 10 stycznia, w Kampusie Oliwskim przy ul. Bażyńskiego 4, gdzie odbędzie się ceremonia nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Pawła Adamowicza. Następnego dnia w Europejskim Centrum Kultury o godz. 18 zaplanowano wspólne kolędowanie poświęcone jego pamięci.

12 stycznia odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem", nawiązującym do ostatnich słów Pawła Adamowicza wypowiedzianych przed atakiem nożownika. 

Reklama

Tego dnia o godzinie 19.30 przed Europejskim Centrum Solidarności (ECS) odbędzie się wyjątkowe "światełko do nieba" wraz ze wspomnieniem wieloletniego prezydenta Gdańska.

Aleja Pawła Adamowicza

Kumulację wydarzeń zaplanowano na poniedziałek, 13 stycznia, czyli dzień, w którym rok temu nożownik zaatakował Adamowicza. O godz. 10 rozpocznie się uroczyste nadanie nazwy Alei Pawła Adamowicza dotychczasowej Nowej Bulońskiej - trasie łączącej Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem.

W ECS o godz. 17 zaplanowano "Wieczór dla Przyjaciela", podczas którego odbędzie się premiera książki "Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?" autorstwa Katarzyny Żelazek. To zbiór zdjęć wykonanych od 13 do 20 stycznia 2019 r. przez fotoreporterów oraz 21 opowieści, które - jak mówi autorka - "są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia".

Tablica pamiątkowa w miejscu ataku

O godzinie 19.45 w miejscu, gdzie stała scena, na której Stefan W. zaatakował nożem Pawła Adamowicza, przy ul. Bogusławskiego na Targu Węglowym w centrum miasta, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona zmarłemu prezydentowi. Po ceremonii odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 20.30 rozpocznie się międzywyznaniowa modlitwa w kaplicy św. Marcina, gdzie spoczęła urna z jego prochami. Do godz. 22.30 potrwają tam "ciche odwiedziny grobu prezydenta Pawła Adamowicza".

Uroczysta msza

14 stycznia, czyli w dniu pierwszej rocznicy jego śmierci, o godz. 18 rodzina, władze Gdańska oraz mieszkańcy wezmą udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Mariackiej. 

W tym samym czasie zaplanowano również koncert "Pamiętamy - koncert dla śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza" w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Konferencja

Obchody zakończą się 15 stycznia konferencją pod tytułem "Przemoc i polityka" w Europejskim Centrum Solidarności, która rozpocznie się o godz. 10.30 i potrwa do godz. 18.00. Uczestnicy debaty będą dyskutować o tym, jaki wpływ na zabójstwo Pawła Adamowicza miała mowa nienawiści w sferze publicznej.

"Chcemy wypełnić dotkliwą lukę w pogłębionej naukowej refleksji nad tym tragicznym wydarzeniem i jego psychopolitycznym tłem, a także w dłuższej perspektywie przygotować raport, który będzie stanowić analizę sytuacji politycznej i społecznej, w jakiej do morderstwa doszło" - mówią organizatorzy konferencji.

Wśród zaproszonych gości są m.in. naukowcy, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, żona zamordowanego prezydenta Magdalena Adamowicz i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Iluminacja

Dodatkowo od 8 do 31 stycznia w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności będzie można obejrzeć instalację artystyczną Mirosława Miłogrodzkiego pt. "Antaby. Pamięci prezydenta Pawła Adamowicza".

13 stycznia o godz. 20 na ul. Długiej, przy Fontannie Neptuna i Dworze Artusa, zostanie zapalona specjalna iluminacja świetlna, która zgaśnie dzień później o tej samej porze.

Atak na prezydenta Adamowicza

Przypomnijmy, że 13 stycznia wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wtargnął na scenę. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie następnego dnia zmarł. 

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama