Reklama

Reklama

Adwokat Adamowiczów: Stefana W. zbada nowy zespół biegłych

Prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza powołali nowy zespół biegłych, który zbada stan zdrowia psychicznego Stefana W. - poinformował w czwartek pełnomocnik rodziny Adamowiczów, mecenas Jerzy Glanc. Specjaliści mają ustalić, czy w chwili zabójstwa Stefan W. był poczytalny.

W czwartek mecenas Glanc powiedział, że w skład zespołu wejdzie czterech lekarzy psychiatrów i trzech psychologów. Mają ustalić, czy w chwili zabójstwa Stefan W. był poczytalny. Nowy zespół biegłych, tak jak poprzedni, wyda dwie opinie: psychologiczną i psychiatryczną. Praca nad nimi potrwa najprawdopodobniej około trzech miesięcy.

"Powołane są dwie grupy biegłych - psycholodzy i psychiatrzy - każdy zespół wyda osobną opinię. Oczywiście, zespół biegłych psychiatrów będzie korzystał z opinii, jaką wyda zespół psychologów" - powiedział Glanc.

Wątpliwości w sprawie poprzedniej opinii

Jeśli wnioski z badań po raz kolejny wzbudzą wątpliwości, strony będą mogły zadać pytania, na które biegli będą musieli odpowiedzieć. 

Reklama

"Opinia musi być napisana w taki sposób, aby prokurator czy sąd mógł w przyszłości ją zweryfikować i ocenić. To prokurator i sąd podejmuje decyzję, a opinia biegłych jest tylko materiałem pomocniczym. W tym postępowaniu opinia specjalistów ma jednak istotne znaczenie" - dodał adwokat.

Wniosek o powołanie nowego zespołu biegłych złożyła rodzina Pawła Adamowicza, uznając, że opinia wydana przez innych biegłych w październiku nie rozwiewa wielu wątpliwości na temat stanu zdrowia psychicznego Stefana W. 

"Mamy nadzieję, że tym razem zostanie lepiej przygotowana" - powiedział Glanc.

Kto w składzie nowego zespołu?

W nowym zespole biegłych będzie trzech psychiatrów ze szpitala dla psychicznie i nerwowo chorych w Starogardzie Gdańskim i jeden z Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Z tego ośrodka zostanie też powołanych dwóch biegłych psychologów. 

Dodatkowo prokuratura powoła jeszcze jednego psychologa.

Nieoficjalnie: Stefan W. był niepoczytalny

W październiku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku otrzymała opinię sądowo-psychiatryczną biegłych psychiatrów na temat Stefana W. Nieoficjalnie wiadomo, że diagnoza sporządzona po czterotygodniowej obserwacji, przeprowadzonej w maju w krakowskim areszcie śledczym, wskazywała na to, że w chwili zabójstwa podejrzany był niepoczytalny.

Matka Stefana W. w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" przyznała, że jest zaskoczona decyzją prokuratorów, nadzorujących śledztwo. 

"Wiem, że mój syn już na zawsze pozostanie zamknięty albo w więzieniu, albo w zakładzie psychiatrycznym. Nie rozumiem, po co kolejne opinie o jego stanie psychicznym? Czy ktoś może myśli, że mój syn cudownie ozdrowiał?" - powiedziała.

Ma status niebezpiecznego

Stefan W. przebywa w jednoosobowej celi aresztu śledczego, ponieważ ma status niebezpiecznego aresztowanego. Od opinii biegłych zależy, czy stanie przed sądem.

13 stycznia 2019 r. na Targu Węglowym w Gdańsku w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27-letni Stefan W. wtargnął na scenę i zaatakował nożem prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Jeszcze w nocy prezydent przeszedł w szpitalu pięciogodzinną operację. Następnego dnia zmarł. Sekcja zwłok wykazała na jego ciele m.in. trzy głębokie rany - jedną w okolicy serca i dwie zadane w brzuch.

Wcześniej Stefan W. był karany za napady z bronią w ręku na placówki bankowe. W tej sprawie zatrzymano go w czerwcu 2013 r., a rok później sąd skazał go na pięć i pół roku więzienia. Odbywanie kary skończył 8 grudnia 2018 r.

Informację o powołaniu nowego zespołu biegłych jako pierwsze podało Radio Gdańsk.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje