Reklama

Reklama

Zniszczono grobowiec Saddama Husajna

W czasie walk w Iraku zniszczono niemal całkowicie grobowiec obalonego irackiego dyktatora Saddama Husajna. Agencja AP pokazała film na którym widać gruzy byłego mauzoleum.

Saddam Husajn rządził Irakiem do czasu amerykańskiej interwencji w tym kraju w 2003 roku. Wtedy uciekł z Bagdadu, ale po kilku miesiącach został schwytany, a trzy lata później powieszony przez nowe irackie władze. Jego ciało spoczęło w mauzoleum w wiosce Al-Awja, niedaleko rodzinnego miasta Tikrit.

To właśnie o Tikrit od kilku dni toczą się zacięte walki irackiej armii z Państwem Islamskim. Na filmie, który pokazała agencja AP widać zrównane z ziemią mauzoleum z kilkoma ocalałymi słupami. Plakaty Saddama Husajna zostały zastąpione flagami i portretami przywódców szyickich bojówek. Może to sugerować, że zniszczeń dokonało irackie wojsko, złożone głównie z nieprzychylnych Husajnowi szyitów, wspieranych przez bojówki.

Reklama

Tymczasem iracka armia zepchnęła islamistów do centrum Tikritu, ale ofensywa, która miała odbić miasto z rąk fanatyków wyraźnie zwolniła. Wcześniej miejscowi dowódcy mówili, że miasto zostanie odbite w ciągu kilku dni.

Z kolei władze irackiego Kurdystanu oświadczyły dzisiaj, że mają dowody na trzykrotne użycie przez Państwo Islamskie trującego gazu chlorin, w walkach z Kurdami. W sobotę informowano o co najmniej jednym ataku z użyciem zakazanego chlorinu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy