Reklama

Reklama

Wielka Brytania szykuje się do wojny

Brytyjskie media donoszą o przygotowaniach do działań wymierzonych w Państwo Islamskie. Po paryskich zamachach premier David Cameron nabrał przekonania, że parlament zatwierdzi plan bombardowań pozycji ISIS na terenie Syrii. "Brytania szykuje się do wojny" - głosi na pierwszej stronie "The Sunday Telegraph". "Premier naciska na podjęcie bombardowań ISIS za dwa tygodnie" - wtóruje "Sunday Times".

Do tej pory Brytyjczycy latali z bazy na Cyprze, atakując islamistów w Iraku, ale nie w Syrii. Takie rozszerzenie misji od dawna postulowali emerytowani brytyjscy wojskowi, którym wolno zabierać głos w sprawach polityki. Wielu z nich mówi też o potrzebie wysłanie wojsk lądowych do walki z ISIS. 

Podobnie wypowiedział się były minister obrony Liam Fox, który napisał w "Sunday Telegraphie": "Musimy być realistami - nie da się wygrać żadnego konfliktu zbrojnego wyłącznie z powietrza".

Były szef sztabu generalnego Richard Dannatt argumentuje jednak w tym samym "Telegraphie", że najpierw należy zmotywować, przeszkolić i uzbroić uchodźców w Libanie i Jordanii, aby spróbowali odbić z rąk ISIS swoje miasta i wsie. 

Reklama

"Może to zabrzmi ostro, ale powinni przelać trochę własnej krwi w atakach na ISIS, zanim choćby zaczniemy rozważać, czy posłać do walki naszych żołnierzy" - pisze w "Sunday Telegraphie" generał Richard Dannatt.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy