Reklama

Reklama

Turcja w liście wyjaśnia motywy ataku na IS

W liście skierowanym w piątek do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i Rady Bezpieczeństwa ONZ Turcja wyjaśniła, że rozpoczęła ataki lotnicze na bazy Państwa Islamskiego (IS) w Syrii ponieważ rząd Syrii "nie jest zdolny, ani nie chce" zwalczać IS.

Rząd turecki powołał się na art. 51 Karty NZ, który mówi o prawie do samoobrony indywidualnej lub zbiorowej w przypadku ataku zbrojnego.

"Jest oczywiste, że reżim syryjski nie jest ani zdolny, ani chętny, aby przeciwdziałać zagrożeniom mającym swoje źródło na jego terytorium, które w sposób oczywisty narażają na szwank bezpieczeństwo Turcji i jej obywateli" - głosi list zastępcy ambasadora Turcji w ONZ Leventa Elera, do którego dotarł Reuters.

"Syria stała się azylem dla Państwa Islamskiego. Jej terytorium jest wykorzystywane przez IS do szkolenia, planowania, finansowania i dokonywania ataków na sąsiednie państwa" - dodał turecki dyplomata.

Reklama

Zgodnie z art. 51 Karty NZ, Rada Bezpieczeństwa powinna zostać niezwłocznie poinformowana o podjęciu przez państwo (lub grupę państw) działań w ramach prawa do samoobrony.

W piątek lotnictwo tureckie dokonało dwóch ataków na cele Państwa Islamskiego (IS) w Syrii a prezydent i premier Turcji zapowiedzieli kontynuowanie tych ataków.

W ostatnim okresie Turcja, która posiada liczącą 900 km długości granicę z Syrią w coraz większym stopniu doświadczała ataków, zamachów  innych aktów terroru na terenach przygranicznych. Dżihadyści z IS, wykorzystując trwającą już ponad 4 lata wojnę domową w Syrii, zagarnęli znaczną część obszaru tego kraju.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy