Reklama

Reklama

Studentka z Moskwy wstąpiła w szeregi IS

19-letnia mieszkanka Moskwy została zwerbowana w szeregi Państwa Islamskiego - podało w piątek radio Echo Moskwy. Według mediów pochodząca z Dagestanu dziewczyna w marcu przerwała naukę na prestiżowej uczelni w stolicy i pojechała do Turcji, a potem do Syrii.

Echo Moskwy podaje nazwisko dziewczyny: Pitułaj Abdułłajewa.

Reklama

19-latka nie zdradzała oznak radykalizmu religijnego, nie ubierała się według zasad islamu. Uczyła się dobrze, pracowała jako sprzedawczyni w luksusowym sklepie z odzieżą, brała udział w życiu studenckim. Na początku wiosny nie poinformowawszy o niczym rodziców pojechała do Turcji, a stamtąd dołączyła do IS.

Rodzice zwrócili się do służb specjalnych. Dziewczyna kontaktuje się z nimi, jednak nie reaguje na prośby i odmawia powrotu do domu - twierdzi matka, Marina Abdułłajewa. Rodzice Pitułaj twierdzą, że ich córkę zwerbowały dwie młode obywatelki Rosji poprzez popularny portal społecznościowy VKontakte.

Echo Moskwy podaje też, że w Turcji rodzina poszukuje innej studentki z Moskwy, Marijam Ismmaiłowej.

Na początku czerwca przy próbie przekroczenia granicy turecko-syryjskiej została zatrzymana 19-letnia Warwara Karaułowa, również studentka uczelni w Moskwie.

Według różnych danych w szeregach Państwa Islamskiego walczy od 2-5 tys. obywateli Rosji.

Dowiedz się więcej na temat: Państwo Islamskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy