Reklama

Reklama

Skandal we Francji: Oficer przeszedł do Al-Kaidy

Gigantyczny skandal wybuchł we Francji. Wysoki rangą oficer francuskiego wywiadu wojskowego przeszedł na stronę Al-Kaidy w Syrii. "Jego likwidacja stała się jednym z głównych celów amerykańskich nalotów w tym kraju" – ujawnił renomowany amerykański portal „McClatchy DC”. Władze w Paryżu tylko częściowo potwierdzają te informacje.

Francuskie ministerstwo obrony przyznaje, że Francuz, którego nazwiska nie ujawniono, przeszedł w Syrii na stronę Al-Kaidy. Przedstawiciele resortu zapewniają jednocześnie, że chodzi o osobę niezwiązaną z wywiadem wojskowym, która odbyła ćwiczenia z byłymi francuskimi żołnierzami. Zdaniem wielu komentatorów wyjaśnienia te są bardzo niejasne.

Reklama

Amerykański portal "McClatchy DC" twierdzi natomiast - powołując się na wiele nieoficjalnych źródeł - że chodzi o najwyższego rangą agenta zachodnich służb wywiadowczych, który kiedyś przeszedł na stronę islamskich terrorystów. Według portalu stał się on w Syrii jednym z szefów terrorystycznej organizacji ściśle powiązanej z Al-Kaidą, ale utrzymywane jest to w tajemnicy.

Według "McClatchy" jest on specjalistą od materiałów wybuchowych, który we francuskim wywiadzie miał dostęp do tajnych informacji. Pochodzi z arabskiej rodziny i mówi płynnie po arabsku.

Cytowani anonimowo przedstawiciele europejskich służb wywiadowczych określają przejście byłego francuskiego oficera na stronę dżihadystów jako "jedno z najgroźniejszych wydarzeń w długiej konfrontacji Zachodu z Al-Kaida".

Marek Gładysz

CZYTAJ TAKŻE NA RMF24.PL

Dowiedz się więcej na temat: Państwo Islamskie | Al-Kaida

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne