Reklama

Reklama

Przedstawiciel resortu finansów USA o handlu ropą przez dżihadystów

Dżihadyści z Państwa Islamskiego sprzedają dużo ropy naftowej reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada - oświadczył w czwartek w londyńskim think tanku Chatham House przedstawiciel ministerstwa finansów USA Adam Szubin.

- ISIL (Państwo Islamskie) sprzedaje wielkie ilości ropy reżimowi Asada. Próbują się nawzajem wyrżnąć, ale wciąż prowadzą ze sobą handel wart wiele milionów dolarów - oświadczył.

Szubin, który w ministerstwie finansów USA odpowiada za walkę z terroryzmem i wywiad finansowy, powiedział też, że część ropy z obszarów zajętych przez Państwo Islamskie "znajduje drogę" do Turcji.

Skalę handlu ropą przez dżihadystów Szubin określił na 40 milionów dolarów miesięcznie. W omawianym przez Reutersa tekście jego wystąpienia jest informacja, że w sumie na czarnorynkowej sprzedaży ropy Państwo Islamskie zarobiło już ponad 500 milionów dolarów. Dżihadyści zagrabili też do 1 miliarda dolarów z banków w Syrii i Iraku oraz "wymusili wiele milionów więcej od ludności" na zajętych przez dżihadystów terenach, często uciekając się do brutalnych metod.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy