Reklama

Reklama

Polska zagrożona atakami terrorystycznymi? "Służby muszą być czujne"

​Zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce jest na stałym, niskim poziomie; służby muszą być jednak czujne - powiedział w czwartek koordynator służb specjalnych Marek Biernacki.

Minister uczestniczy w posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, które dotyczy aktualnej sytuacji i ewentualnych zagrożeniach wynikających z działalności Państwa Islamskiego. Posłowie zaprosili też szefa Agencji Wywiadu gen. Macieja Hunię i szefa Służby Wywiadu Wojskowego - gen. bryg. Radosława Kujawę.

Biernacki przed spotkaniem z posłami mówił dziennikarzom, że w jego ocenie zagrożenie terrorystyczne w skali globalnej wzrosło. "Wydaje mi się, że jest większa aktywność tych grup. (...). To się robi bardzo skomplikowana i niebezpieczna gra i jesteśmy w cywilizacji globalnej po stronie wojny z terroryzmem, dlatego nasze służby muszą być aktywne i w zwalczaniu, i zabezpieczaniu państwa i obywateli przed zagrożeniami" - powiedział.

Reklama

Dodał, że jeśli chodzi o samą Polskę, z informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że stan zagrożenia jest na stałym, niskim poziomie.

- Służby muszą być czujne, muszą się doskonalić, muszą być środki na działanie służby po to, aby obywatele byli zabezpieczeni. Konwertytów jest dużo, salafitów też, nawet u naszych sąsiadów, w Niemczech i Finlandii - dodał.

"Powinniśmy trzymać rękę na pulsie"

Nawiązał też do zatrzymania w Polsce, w maju, trzech osób, które miały zbierać środki finansowe na finansowanie działań terrorystycznych.

- To byli ludzie z diaspory z Kaukazu, a sporo ludzi z Kaukazu przewinęło się przez Polskę - powiedział. Ocenił, że teraz trzeba kontrolować m.in., jak te osoby będą się zachowywać, czy przejdą w kręgi radykalnego islamu.

Z kolei zdaniem przewodniczącego speckomisji Stanisława Wziątka (SLD) Państwo Islamskie planuje ofensywę. - I to ofensywę w szerokiej skali. Nie mogę powiedzieć, że powinniśmy czuć się zaniepokojeni i stwierdzić, że jest bezpośrednie zagrożenie, ale na pewno powinniśmy trzymać rękę na pulsie - powiedział.

Dodał, że posłowie chcą się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja, czy służby są przygotowane i jak reagują na pojawiające się - na świecie - zagrożenia.

W połowie maja ABW zatrzymała trzy osoby, którym prokuratura postawiła zarzuty gromadzenia środków finansowych, mających służyć finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym. Podejrzani zostali aresztowani. Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa zatrzymani są Czeczenami, a ABW wspólnie z białostocką prokuraturą prowadzi m.in. śledztwo dotyczące funkcjonowania na terenie Polski komórki wsparcia logistycznego Państwa Islamskiego.

Tydzień temu Biernacki mówił, ujawniając ustalenia Agencji Wywiadu, że "spodziewamy się następnych ataków terrorystycznych. Nie tylko w kurortach w Tunezji, ale także w Egipcie. Polacy mogą paść ich ofiarami" - powiedział tvn24.pl. Jego zdaniem "nasz wywiad jest jednoznaczny w swoich ocenach". "Aby osiągnąć cele polityczne, finansowe i ambicjonalne, zwolennicy kalifatu Państwa Islamskiego i środowiska radykałów związanych z Al-Kaidą będą nadal atakować bezbronnych, wypoczywających obcokrajowców" - ujawnił. Jak dodał, w ocenie AW miejscowe aparaty państwowe nie są jeszcze w stanie skutecznie przeciwdziałać wszystkim zagrożeniom.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy