Reklama

Reklama

Państwo Islamskie znów grozi atakami. "Zapomnicie o 11 września"

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) opublikowała w sobotę nagranie wideo z egzekucją, na którym francuskojęzyczny oprawca grozi "niewiernym" i ostrzega ich przed zamachami, które sprawią, że "zapomną o 11 września i paryskich atakach" - podaje agencja AFP.

Zdaniem bojownika - jedynego spośród oprawców, który wypowiada się w 8-minutowym filmie - wrogowie IS ponoszą "całkowitą klęskę".

Powrót Al-Andalus

Dżihadysta wymienia na nagraniu m.in. Hiszpanię i Portugalię, podkreślając, że celem IS jest powrót Al-Andalus, czyli terytoriów na Półwyspie Iberyjskim, które między VII a XV wiekiem były pod panowaniem muzułmańskim. Wspomina w szczególności hiszpańskie miasta Kordobę i Toledo.

Mężczyzna grozi, że Zachód, a szczególnie Hiszpania, "drogo zapłaci" za wyparcie muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego.

Reklama

Egzekucja

Na koniec filmu pięciu mężczyzn strzałem w głowę zabija pięciu więźniów nazwanych szpiegami. Według autorów nagrania, zakładników stracono w irackiej prowincji Niniwa, w ruinach jednej z miejscowości zbombardowanej przez siły koalicji wymierzonej w Państwo Islamskie.

Ataki w Paryżu

13 listopada 2015 roku w Paryżu przeprowadzono serię skoordynowanych ataków, w których zginęło 130 osób. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. Z kolei 11 września 2001 roku w atakach terrorystycznych na World Trade Center i Pentagon przeprowadzonych przez Al-Kaidę zginęło ponad 5 tys. ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy