Reklama

Reklama

Państwo Islamskie może produkować broń chemiczną

Szef Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) oświadczył we wtorek, 3 maja, że są sygnały wskazujące na to, że Państwo Islamskie (IS) jest w stanie produkować na własną rękę broń chemiczną w Syrii i Iraku, gdzie dżihadyści okupują znaczne tereny.

"Jest możliwe, że sami ją wytworzyli, co jest skrajnie niepokojące" - powiedział Ahmet Uzumcu agencji AFP. To oznacza, że "dysponują oni technologią, wiedzą i dostępem do substancji, które mogą zostać wykorzystane do produkcji broni chemicznej" - dodał.

Dowody na użycie gazu musztardowego

Śledczy OPCW dysponują dowodami na użycie gazu musztardowego w sierpniu ubiegłego roku w Iraku i Syrii, zwłaszcza w mieście Marea w prowincji Aleppo. Poza tym organizacja informowała wielokrotnie o stosowaniu sarinu, gazu musztardowego czy chloru w walkach w Syrii - jednak bez wskazywania winnych.

W rozmowie z francuską agencją Uzumcu powiedział jednak o "mocnych podejrzeniach, że dżihadyści byli w stanie użyć" broni chemicznej. Nie wymienił jednak konkretnych ataków, co do których zachodzi podejrzenie, że został w nich wykorzystany ten arsenał.

Reklama

W lutym szef CIA John Brennan mówił w telewizji CBS News, że bojownicy IS są w stanie wytwarzać niewielkie ilości chloru i gazu musztardowego. Rzecznik Pentagonu Peter Cook informował, że międzynarodowa koalicja od początku marca atakowała obiekty należące do Państwa Islamskiego, aby "ograniczyć potencjał produkcji broni chemicznej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje