Reklama

Reklama

Palestyńczycy: ​"IS to skorumpowani mordercy"

Organizacja Wyzwolenia Palestyny określa Państwo Islamskie (IS) jako ugrupowanie "skorumpowanych terrorystów i morderców", które wypacza prawdziwy sens religii muzułmańskiej - oświadczył sekretarz generalny OWP Saeb Erekat, wypowiadając się w stolicy Chile.

"Państwo Islamskie manipuluje sprawą palestyńską. Jest to ugrupowanie terrorystów i morderców, które ze sprawą palestyńską nie ma nic wspólnego" - zadeklarował Erekat, przebywający od piątku w Chile, gdzie mieszka największa poza Bliskim Wschodem liczba palestyńskich emigrantów - około 400 000.

Reklama

Jak podkreślił polityk, "IS nie ma nic wspólnego z islamem, a jedynie wykorzystuje religię do celów politycznych".

Erekat, który w połowie lipca został wybrany na sekretarza generalnego OWP, spotkał się w Santiago z latynoamerykańskimi dziennikarzami i analitykami politycznymi. Obarczył on izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu odpowiedzialnością za zrujnowanie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

"Wysadził go w powietrze", popierając dalsze zakładanie nielegalnych osiedli żydowskich na palestyńskich terytoriach - sprecyzował palestyński polityk.

Erekat, od wielu lat główny palestyński negocjator prowadzący z ramienia OWP rozmowy z władzami Izraela, oskarża Netanjahu o narzucenie ludności palestyńskiej "apartheidu" znacznie gorszego niż ten, który istniał niegdyś w Południowej Afryce.

Chile wspiera Palestynę

Sekretarz generalny OWP, w którym wielu ekspertów od problematyki bliskowschodniej widzi następcę prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, ma pozostać w Santiago do wtorku i spotykać się w tym czasie z prezydent Michelle Bachelet, byłymi szefami państwa chilijskiego Eduardo Freiem, Ricardo Lagosem i Sebastianem Pinerą oraz wieloma innymi chilijskimi politykami.

Chile uznało Palestynę jako "wolne, niepodległe i suwerenne" państwo już w styczniu 2011 roku.

Wypowiadając się na spotkaniu z dziennikarzami i ekspertami, Erekat oświadczył: "Przybyłem tu, aby podziękować Chile za uznanie Państwa Palestyńskiego i zadeklarować ponownie poparcie dla rozwiązania opartego na istnieniu dwóch państw - Państwa Palestyńskiego i Izraela. Pragniemy żyć w pokoju w warunkach bezpieczeństwa w dwóch państwach o granicach sprzed 1967 roku".

"Uznajemy prawo państwa Izrael do istnienia i czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby podtrzymać nadzieję na takie rozwiązanie" - powiedział sekretarz generalny OWP.

Erekat z uznaniem wypowiadał się o wysiłkach podejmowanych przez prezydenta USA Baracka Obamę dla urzeczywistnienia rozwiązania opartego na istnieniu "dwóch państw" oraz o porozumieniu nuklearnym z Iranem.

Jako "najtrudniejszy problem" do rozwiązania dla Palestyńczyków wskazał podział w Autonomii Palestyńskiej, który sprawia, że "mamy jeden rząd, rząd Fatahu, na Zachodnim Brzegu i rząd Hamasu - w Strefie Gazy".

"Nie możemy mieć Państwa Palestyńskiego bez Gazy" - dodał Erekat, podkreślając jednocześnie, że Hamas (uważany przez Waszyngton za ugrupowanie terrorystyczne) jest "palestyńską partią polityczną". 

Dowiedz się więcej na temat: Państwo Islamskie | Palestyna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne