Reklama

Reklama

​Obama: USA gotowe do zwalczania IS także poza Irakiem i Syrią

Prezydent Barack Obama oświadczył, że USA będą zwalczać dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) także poza Irakiem i Syrią. Obama - jak poinformował w czwartek Biały Dom - chce przede wszystkim podjęcia działań przeciwko IS w Libii.

Obama rozmawiał z członkami Rady Bezpieczeństwa Narodowego o "intensyfikacji działań" w Libii i innych zagrożonych przez dżihadystów krajach, działań - jak podkreślił prezydent - które doprowadzą do osłabienia i zniszczenia IS. "USA będą zwalczać Państwo Islamskie wszędzie tam, gdzie będzie to konieczne" - zapowiedział prezydent.

Reklama

Szef Pentagonu Ashton Carter powiedział w czwartek, że dżihadyści z Państwa Islamskiego rozbudowują swoją obecność w Libii, kraju pogrążonym w chaosie. IS tworzy tam m.in. swoje obozy szkoleniowe i przejmuje kontrole nad libijską gospodarką, głównie nad instalacjami naftowymi.

Carter podkreślił, że nie można dopuścić, by w Libii sytuacja rozwinęła się tak jak w Iraku i Syrii. Zapewnił, że celem USA jest trwałe unicestwienie Państwa Islamskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy