Reklama

Reklama

"NYT": Szef amerykańskiego wywiadu ostrzega Europę przed IS

Szef amerykańskiego wywiadu James Clapper w rozmowie z dziennikiem "New York Times" ostrzega, że Państwo Islamskie jest coraz groźniejsze w Europie.

James Clapper powiedział dziennikowi "New York Times", że w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech działają tajne komórki muzułmańskich terrorystów, podobne do tych, jakie przeprowadziły zamachy w Paryżu i Brukseli.

Szef wywiadu przyznał, że jest to powód do niepokoju dla Amerykanów i ich europejskich sojuszników.

Europa zagrożona?

Państwo Islamskie wzywa do przeprowadzenia zamachów w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Włoszech. Zdaniem zachodnich ekspertów nie można przewidzieć, gdzie dokładnie nastąpi taki atak.

"New York Times" dodaje, że europejskie służby bezpieczeństwa przypuszczają, iż do zamachów może dojść także w innych krajach. Wynika to z obserwacji działań terrorystów, z monitoringu ich połączeń telefonicznych i e-mailowych, a także z zeznań zatrzymanych członków Państwa Islamskiego. Niewykluczone są też plany kolejnych zamachów we Francji i Belgii.

Reklama

Zeznania jednego z terrorystów

Jeden z terrorystów aresztowanych w związku z atakami w Brukseli, Mohammed Abrini, miał zeznać, że Państwo Islamskie planuje zamachy w czasie piłkarskich mistrzostw Europy, które odbędą się w czerwcu we Francji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy