Reklama

Reklama

Nigeria: Znaleziono ciała bez głów w mieście odbitym z rąk Boko Haram

Ciała co najmniej 70 osób, w tym wiele bez głowy, zostało znalezionych przez żołnierzy z Nigru i Czadu w wyzwolonym z rąk islamistów z Boko Haram mieście Damasak na północy Nigerii - poinformowali świadkowie, na których powołuje się agencja Reutera.

Według świadków szczątki były częściowo zachowane dzięki suchym, pustynnym warunkom, co by sugerowało, że do zabójstwa doszło jakiś czas temu.

Miasto Damasak w stanie Borno na północnym wschodzie kraju zostało przejęte przez Boko Haram w listopadzie.

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan zapowiedział w wywiadzie dla BBC, że w ciągu miesiąca nigeryjskie wojsko odzyska kontrolę nad wszystkimi obszarami zajmowanymi obecnie przez bojowników islamistycznej partyzantki Boko Haram, która od kilku lat terroryzuje północny wschód kraju.

Reklama

Nigeryjska armia odniosła ostatnio serię zwycięstw nad dżihadystami. Wojsko informowało niedawno, że nie kontrolują już oni żadnych miejskich ośrodków w Yobe i Adamawa, czyli w dwóch z trzech stanów północno-wschodniej Nigerii najbardziej dotkniętych islamistyczną rebelią. Zapowiedziano też, że wkrótce wyzwolony zostanie trzeci stan, Borno.

Boko Haram od 2009 roku prowadzi walkę zbrojną o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęło już wiele tysięcy osób, w tym ponad 15,5 tys. od 2012 roku.

Zobacz też: W ciągu miesiąca Boko Haram zostanie pokonane

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy