Reklama

Reklama

Na filmie wideo niemiecki terrorysta z IS przy dekapitacji

W internecie pojawił się film wideo przedstawiający byłego berlińskiego rapera Denisa Cusperta i innych bojowników Państwa Islamskiego w trakcie mordowania kilku zakładników. Cuspert przyjmuje prowokacyjną pozę.

W Państwie Islamskim zadaniem 39-letniego niemieckiego islamisty, który zwie się teraz Abu Talba al-Almani, jest przede wszystkim mobilizowanie w Niemczech radykalnych salafitów. W kilku filmach propagandowych Denis Cuspert wzywa po niemiecku do przyłączenia się do IS.

Cuspert trzyma w ręku odciętą głowę

Reklama

Teraz jednak niemieckiego islamistę widać na filmie wideo przedstawiającym domniemaną dekapitację. Na filmie, którego autentyczności nie udało się dotąd potwierdzić, widać grupę terrorystów z IS podczas egzekucji trzech zakładników: jednego z nich rozstrzelano, innego ścięto.

Cuspert, znany w Niemczech jako berliński raper "Deso Dogg", mówi na filmie po niemiecku, że "tu chodziło o przeciwników Państwa Islamskiego. Dlatego zostali skazani na śmierć". Po czym pozuje obok zabitych, trzymając przez chwilę w ręku odciętą głowę. Czy Cuspert też zabił jednego z mężczyzn, na filmie nie widać.

Inny terrorysta wyjaśnia po arabsku, że chodzi o członków syryjskiego klanu Al-Shaitat. W sierpniu stłumiony został bunt tego klanu przeciwko panowaniu Państwa Islamskiego. Być może te zdjęcia pochodzą z tamtego okresu.

Ujawnianie zbrodni

Film wideo rozpowszechnili w internecie aktywiści ruchu oporu ze wschodniosyryjskiej prowincji Dair as-Saur, którzy ujawniają zbrodnie popełniane podczas syryjskiej wojny domowej. Aktywiści nie podali jednak, kiedy powstały te zdjęcia i w jaki sposób znalazły się w ich posiadaniu.

Cusperta zalicza się do ściślejszego kręgu IS

Według niemieckiego kontrwywiadu Cuspert należy do ściślejszego kręgu Państwa Islamskiego. Berlińczyk przyłączył się do operującego w Syrii i Iraku Państwa Islamskiego w kwietniu 2014 roku -  podkreśla się w opublikowanym we wrześniu raporcie na temat tego 39-letniego islamisty.

Na spotkaniu z wysokimi rangą szefami IS Cuspert miał złożyć przysięgę lojalności wobec przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadiego - podkreśla Urząd Ochrony Konstytucji.

Z analiz ekspertów ds. terroryzmu wynika, że Denis Cuspert zajmuje w Państwie Islamskim "eksponowaną pozycję, jako niemieckojęzyczny propagandzista IS". Kryje to w sobie poważny potencjał mobilizacyjny dla jednoznacznie zradykalizowanych osób w Niemczech - uważa przedstawiciel kontrwywiadu.

dpa, zeit online, DW / Iwona D. Metzner, Redakcja Polska Deutsche WelleReklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje