Reklama

Reklama

Malezja: Zatrzymano 14 członków Państwa Islamskiego

Podczas trwających tydzień operacji malezyjskie siły bezpieczeństwa udaremniły zamach bombowy na wysokich rangą przedstawicieli policji i zatrzymały 14 domniemanych członków Państwa Islamskiego - poinformowano w sobotę.

Reklama

Funkcjonariusze skonfiskowali ładunek wybuchowy domowej roboty o wadze 1 kg, który miał być wykorzystany podczas ataku na dowódców malezyjskiej policji. Operacje policyjne trwały od 14 do 20 lipca.

Wśród zatrzymanych jest wysoki rangą dowódca IS, który najpewniej werbował bojowników i pomagał im zorganizować wyjazd do Syrii. 43-latka zatrzymano w północno-zachodnim stanie Kedah - napisał w oświadczeniu szef policji Khalid Abu Bakar.

Reklama

W stanie Perak, na północy, zatrzymano 43-letnią kobietę, która planowała wyjechać na południowe Filipiny i przyłączyć się do islamistów z organizacji Abu Sayyaf.

12 pozostałych osób - w wieku od 20 do 49 lat - zatrzymano w oddzielnych operacjach w różnych częściach kraju, w tym w stolicy Kuala Lumpur. Władze podejrzewają, że należeli do tej samej siatki. Wśród zatrzymanych jest kucharz, mechanik, spawacz i student.

Od lutego 2013 w Malezji, gdzie muzułmanie stanowią większość, zatrzymano ponad 220 dżihadystów. Według MSW w szeregach IS w Syrii i Iraku walczy 132 Malezyjczyków.

W marcu malezyjska policja poinformowała o udaremnieniu spisku IS, który miał doprowadzić do porwania premiera Mohameda Najiba bin Abdula Razaka i kilku ministrów jego rządu.

Chociaż zarówno IS jak i Al-Kaida werbują Malezyjczyków, to w kraju w ostatnich latach nie doszło do żadnego poważniejszego zamachu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne