Reklama

Reklama

Malezja: 28-latek planował samobójczy atak terrorystyczny

Malezyjska policja poinformowała, że aresztowany w piątek w metrze w Kuala Lumpur podejrzany osobnik przyznał się do planowania samobójczego ataku terrorystycznego.

28-latek podczas aresztowania miał przy sobie broń i dokumenty mające związek z tzw. Państwem Islamskim (IS).

Generalny Inspektor Policji Chalid Abu Bakar napisał w oświadczeniu, że podejrzany przyznał się, że planował dokonać samobójczego ataku terrorystycznego w kraju po otrzymaniu rozkazów z przedstawiciela IS w Syrii. Żadnych innych szczegółów nie podano.

Szef malezyjskiej policji poinformował również, że w dniach 11-15 stycznia aresztowano na lotnisku w Kuala Lumpur trzech mężczyzn podejrzanych o współpracę z Państwem Islamskim. Wrócili oni z Turcji, gdzie byli zatrzymani, gdy próbowali przedostać się do Syrii.

Reklama

50 tys. zwolenników dżihadystów

Według malezyjskiego ministra transportu Liowa Tiong Lai w ponad 30-milionowej Malezji jest ok. 50 tys. sympatyków Państwa Islamskiego.

Jak piszą agencje, malezyjskie władze przez pojęcie "sympatyków IS" rozumieją osoby, które wyznają dżihadystyczną ideologię tej organizacji, ale nie działają w niej aktywnie.

Służby bezpieczeństwa Malezji zatrzymały już ponad stu podejrzanych o współpracę z Państwem Islamskim, a jednocześnie ok. 50 Malezyjczyków wyjechało do Syrii i Iraku, by walczyć w szeregach IS. Jak wynika z danych rządowych, udostępnionych w połowie grudnia ub. roku, dziesięciu z nich zginęło podczas walk.

Reklama

Reklama

Reklama