Reklama

Reklama

Libia: Zacięte walki z bojownikami Państwa Islamskiego

W sobotę doszło w środkowej Libii do zbrojnych starć między bojownikami Państwa Islamskiego (IS) i milicjami lojalnymi wobec władz w Trypolisie - poinformowały lokalne źródła.

Do starć doszło w odległości ok. 60 km na wschód od Syrty, dużego miasta, w którym bojownicy IS opanowali budynki publiczne, uniwersytet i stację radiową. Według rzecznika władz w Trypolisie co najmniej 17 bojowników IS zostało zabitych.

Były to pierwsze znane starcia między tymi ugrupowaniami od czasu gdy bojownicy IS, które opanowało znaczną część terytoriów Iraku i Syrii, przeniknęli do Libii i umocnili swoją obecność w środkowej części tego kraju.

Reklama

Analitycy wskazują, że Państwo Islamskie rozpadło się w Libii na szereg małych frakcji, które starają się wykorzystać panujący w tym kraju chaos.

W Libii, kraju zaliczanym do jednego z największych eksporterów ropy naftowej na świecie, o władzę walczą dwa konkurencyjne rządy i ich sojusznicy oraz lojalne wobec nich ugrupowania zbrojne.

Stolica kraju Trypolis kontrolowany jest przez zbrojne ugrupowanie Libijski Świt (Libya Dawn), które opanowały miasto w sierpniu ub. r. Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd premiera Abdullaha al-Thinniego został zmuszony do ucieczki na wschód, do miasta Bengazi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne