Reklama

Reklama

Libia: Dżihadyści z IS starli się z ochroną portu naftowego As-Sidr

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) starli się w poniedziałek z ochroną libijskiego portu naftowego As-Sidr nad zatoką Wielka Syrta. Świadkowie informują o walkach w pobliżu terminalu eksportowego. Brak bliższych informacji.

Reuters zwraca uwagę, że IS próbowało już atakować As-Sidr w październiku zeszłego roku. Port ten, podobnie jak i pobliski Ras Lanuf, był zamknięty przez ponad rok z powodu walk między rywalizującymi frakcjami libijskimi.

Po upadku dyktatorskiego reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku w Libii zaczęło działać Państwo Islamskie. Dżihadyści kontrolują Syrtę na północy kraju, w połowie drogi między Trypolisem a Bengazi, i stopniowo zwiększają swą obecność. Atakowali kilka złóż ropy na południu Libii, ale dotychczas nie udało im się zająć żadnych instalacji naftowych.

Reklama

Nieuznające się wzajemnie rządy i parlamenty toczą spór o władzę w Libii od 2014 roku. Uznawany przez społeczność międzynarodową parlament (Izba Reprezentantów) wraz z rządem działa w Tobruku, natomiast parlament w Trypolisie, Powszechny Kongres Narodowy, sprzyja radykalnym islamistom i nie jest uznawany na świecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy