Reklama

Reklama

Le Drian: Państwo Islamskie "traci teren" w Iraku

Szef MON Francji Jean-Yves Le Drian zapewnił, że dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) "traci teren" w Iraku. Zapowiedział, że 20 stycznia do Paryża przybędą ministrowie obrony USA, W.Brytanii i Niemiec na spotkanie ws. działań w Iraku.

"IS traci teren w Iraku, chociaż należy zachować wielką ostrożność w ocenie sytuacji" - oświadczył minister w czwartek w wywiadzie dla kanału BFM-TV".

Francja jako pierwsza przyłączyła się do międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, a po zamachach w Paryżu nasiliła naloty na cele IS, w tym w Syrii. Według Le Driana od poniedziałku francuskie lotnictwo siedmiokrotnie bombardowało pozycje dżihadystów w Iraku. W nocy ze środy na czwartek francuskie myśliwce zaatakowały "centrum łączności i propagandy" IS w pobliżu Mosulu, drugiego co do wielkości irackiego miasta, które pozostaje wciąż w rękach dżihadystów.

Reklama

Jego odbicie z rąk terrorystów zdaniem ministra będzie jednak "znacznie bardziej skomplikowane" niż wyzwolenie miasta Sindżar na północy Iraku oraz Ramadi na zachodzie. Siły irackie i kurdyjskie są już gotowe do tej operacji - dodał Le Drain.

Możliwe nasilenie działań zbrojnych

Zapowiedział, że 20 stycznia spotka się w Paryżu ze swym amerykańskim odpowiednikiem Ashem Carterem, aby wspólnie z ministrami obrony W.Brytanii i Niemiec, Michaelem Fallonem i Ursulą von der Leyen, zastanowić się nad ewentualnym zwiększeniem nasilenia działań zbrojnych w Iraku.

Francuzi podjęli działania w Iraku we wrześniu 2014 roku, a rok później także w Syrii w ramach operacji Chammal.

Do czasu przybycia do strefy konfliktu lotniskowca "Charles De Gaulle", który został wysłany w połowie listopada, w działaniach wojennych w Iraku brało udział dwanaście myśliwców bombardujących, podczas gdy obecnie 38 takich samolotów uczestniczy w operacjach powietrznych międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy