Reklama

Reklama

Kurdowie odbili z rąk dżihadystów miasto na północy Syrii

Kurdyjscy bojownicy z Ludowych Jednostek Ochrony (YPG) odbili z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) miasto Ain Issa na północy Syrii - podało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Okolice miasta są od tygodni areną ciężki walk.

Ain Issa przechodziła z rąk do rąk. W poniedziałek siły IS przeprowadziły na północy Syrii ofensywę, w wyniku której zdobyli miasto, wypierając Kurdów. Natomiast dwa tygodnie wcześniej to islamiści z IS zostali musieli wycofywać się z Ain Issy. Wcześniej w środę Obserwatorium informowało, że w wyniku ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na terytorium IS zginął jeden z dowódców dżihadystów.

Ain Issa znajduje się około 50 km na północ od Rakki, która uznawana jest za stolicę kalifatu utworzonego przez IS na części terytoriów Syrii i Iraku. Miasto leży przy strategicznej autostradzie prowadzącej ze wschodu na zachód kraju.

Reklama

W poniedziałek minister obrony USA Ash Carter poinformował, że amerykańskie lotnictwo dokonało w zeszły weekend serii nalotów bombowych na pozycje IS. Zniszczono podczas nich m.in. mosty i wodne szlaki komunikacyjne.(PAP)

Reklama

Reklama

Reklama