Reklama

Reklama

John Kerry: Koalicja zabiła połowę dowódców IS

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w czwartek w Londynie, że Irak i jego międzynarodowi partnerzy odnieśli znaczne sukcesy w walce z dżihadystami z organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS), zabijając tysiące bojowników i połowę dowódców.

Na konferencji prasowej po spotkaniu przedstawicieli 21 państw należących do antydżihadystowskiej koalicji Kerry poinformował też, że irackie siły lądowe, "wspierane przez prawie 2 tys. nalotów, odzyskały kontrolę nad ok. 700 km kwadratowymi".

"W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wstrzymanie ekspansji (IS - PAP) w Iraku, a w niektórych przypadkach jej cofnięcie" - powiedział Kerry.

Przyznał jednocześnie, że koalicja musi robić więcej, by powstrzymać dżihadystowską propagandę, a także dopływ pieniędzy i zagranicznych bojowników. Podkreślił, że zagrożenie ze strony IS nie jest tylko problemem Iraku czy Syrii, lecz stanowi globalny problem, który wymaga "globalnej odpowiedzi".

Reklama

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział, że członkowie koalicji wkrótce zaczną szkolić syryjskich rebeliantów m.in. w Turcji, Katarze i Arabii Saudyjskiej oraz że irackie siły rządowe w najbliższym czasie otrzymają broń z USA. Wyjaśnił, że chodzi o wiele karabinów M16, i dodał, że w Iraku jest szlak przesyłu broni, "który działa".

O dodatkowe dostawy broni do walki z IS zaapelował premier Iraku Hajder al-Abadi. "Irak potrzebuje broni, a społeczność międzynarodowa ma możliwość zapewnienia tej broni" - oświadczył Abadi.

Szef irackiego rządu przyznał, że ostatnio zwiększono dostawy broni dla irackich żołnierzy. Dodał, że spadek cen ropy ma katastrofalny wpływ na Irak. "Nie chcemy być świadkami wojskowej klęski z powodu problemów budżetowych i podatkowych" - powiedział.

Czwartkowemu spotkaniu wraz z Kerrym współprzewodniczył szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. "Na dzisiejszym spotkaniu potwierdziliśmy, że jesteśmy zdeterminowani pokonać nie tylko IS, ale też ideologię, która za nim stoi. Nie tylko w Iraku i Syrii, ale w każdym miejscu, do którego dociera" - powiedział Hammond.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy dżihadyści z IS opanowali znaczne tereny w Syrii i Iraku i utworzyli tam kalifat. Ofensywę IS odpiera z powietrza koalicja międzynarodowa pod dowództwem sił USA.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy