Reklama

Reklama

Irak: Szturm sił rządowych na lotnisko zajęte przez dżihadystów

Państwowa telewizja iracka poinformowała w czwartek, że siły rządowe opanowały lotnisko w Mosulu na północy Iraku w kilka godzin po rozpoczęciu tam szturmu na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), kontrolujących zachodnią część miasta.

"Siły szybkiego reagowania i policja w pełni kontrolują port lotniczy w Mosulu" - ogłosiła telewizja.

Irackie siły rządowe wkroczyły w czwartek na teren lotniska w Mosulu, położonego na południowym zachodzie miasta, po raz pierwszy od 2014 roku, kiedy dżihadyści opanowali to miasto. Doszło do gwałtownej wymiany ognia z bojownikami IS.

Prywatna libańska telewizja Al-Majadin relacjonowała na żywo wydarzenia na lotnisku w Mosulu, m.in. pokazując, jak śmigłowiec sił rządowych ostrzeliwał pozycje dżihadystów.

Tymczasem irackie oddziały antyterrorystyczne dotarły w okolicę bazy wojskowej al-Gazlani, gdzie wywiązały się zażarte starcia z bojownikami IS - odnotowuje agencja AP. Według najnowszych doniesień antyterroryści wkroczyli już do bazy.

Reklama

Szturm na lotnisko i bazę przypuszczono w piątym dniu ofensywy sił rządowych na zachodnią część Mosulu, która jest ostatnim bastionem IS w Iraku. Po kilku tygodniach ciężkich walk wojsko irackie odbiło w styczniu z rąk dżihadystów wschodnią część miasta.

Według ONZ od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji szacuje się na kilka tysięcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje