Reklama

Reklama

Irackie wojsko weszło do twierdzy Państwa Islamskiego

Irackie wojsko weszło do Ramadi, miasta, które od miesięcy jest twierdzą Państwa Islamskiego. Żołnierze zajęli budynek, gdzie wcześniej mieściła się siedziba irackiego rządu.

- Opanowanie kompleksu rządowego oznacza, że (bojownicy IS) zostali pokonani w Ramadi - oświadczył Sabah al-Numani, rzecznik jednostek antyterrorystycznych, które odgrywają kluczową rolę w działaniach sił rządowych. - Następnym ruchem jest oczyszczenie miejsc, (gdzie ukrywają się bojownicy IS) w mieście - dodał.   

- Kompleks jest pod naszą całkowitą kontrolą; nie ma bojowników (Daesz (arabski akronim IS) na terenie kompleksu - oświadczył al-Numani. - Wszyscy bojownicy Daesz odeszli. Nie ma oporu - dodał. Jak sprecyzował, zdobyta strefa musi być teraz oczyszczona z min i ładunków wybuchowych pozostawionych przez IS. - Nasze siły otaczają kompleks rządowy. Kontrolują wszystkie wjazdy i budynki - wskazał.  

Reklama

Przejęcie kontroli nad Ramadi, które wpadło w ręce IS w maju, jest jednym z największych sukcesów irackich sił zbrojnych, od kiedy Państwo Islamskie opanowało w 2014 roku jedną trzecią terytorium Iraku.      

Ramadi, stolica zamieszkanej w większości przez sunnitów prowincji Anbar, leży 100 kilometrów na zachód od Bagdadu, przy głównej drodze do granicy Iraku z Jordanią. Ofensywę w celu odzyskania miasta podjęto na początku listopada, próbując wcześniej przez kilka miesięcy doprowadzić do jego pełnej blokady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy