Reklama

Reklama

Irackie wojska i Kurdowie przygotowują się do ofensywy na Mosul

Jak wynika z informacji przekazanych przez anonimowego przedstawiciela Centralnego Dowództwa (CENTCOM) sił zbrojnych USA, wojska irackie i bojownicy kurdyjscy przygotowują się do odbicia w kwietniu lub maju miasta Mosul zdobytego przez organizację Państwo Islamskie.

Jak wynika z informacji przekazanych przez anonimowego przedstawiciela Centralnego Dowództwa (CENTCOM) sił zbrojnych USA, wojska irackie i bojownicy kurdyjscy przygotowują się do odbicia w  kwietniu lub maju miasta Mosul zdobytego przez organizację Państwo Islamskie.

Według tego źródła, w ofensywie weźmie udział 20-25 tys. żołnierzy. Ocenił, że w Mosulu, strategicznym mieście w północnym Iraku, znajduje się obecnie od tysiąca do 2 tys. bojowników IS. Dotychczas nie podjęto decyzji czy w ofensywie weźmie udział niewielka grupa amerykańskich doradców wojskowych, którzy mieliby pomagać w precyzyjnym naprowadzaniu atakujących samolotów na cele naziemne.

Mosul, który liczy prawie 2 mln mieszkańców, jest drugim co do wielkości miastem Iraku i największym miastem proklamowanego przez IS tzw. kalifatu rozciągającego się na po obu stronach granicy między północnym Irakiem i wschodnią Syrią.

Reklama

Wspomniany przedstawiciel CENTCOM, który zastrzegł sobie anonimowość, powiedział, że w ofensywie ma wziąć udział pięć brygad armii irackiej wspieranych przez trzy rezerwowe oraz trzy brygady kurdyjskich peszmergów. Operację mają też wspierać oddziały byłych policjantów irackich oraz bojownicy plemienni.

Dodał, że dokładny termin ofensywy zależeć będzie od gotowości oddziałów, które są obecnie szkolone z udziałem instruktorów USA.

Reuter podkreśla, że ujawnianie planów przyszłej ofensywy, którą Pentagon uważa za kluczową dla całej operacji przeciwko IS, jest czymś niecodziennym. Pytany przez dziennikarzy, przedstawiciel CENTCOM  podkreślił, że jest to konsekwencja zdecydowania Iraku, który opracował plan całej kampanii.

Reklama

Reklama

Reklama