Reklama

Reklama

Irackie siły zbrojne: Nie było ataku islamistów na oddziały tureckie

Dowództwo irackich sił zbrojnych zdementowało informację o ataku bojowników Państwa Islamskiego (IS) na bazę Baszika w północnym Iraku, w której Turcja szkoli ochotników do walki z islamistami - podała w sobotę iracka telewizja państwowa.

"Połączone dowództwo operacyjne stanowczo dementuje informację rozpowszechnianą przez źródła bliskie prezydentowi Turcji, że w bazie Baszika doszło do starć między siłami tureckimi i terrorystami z Państwa Islamskiego(IS)" - ogłoszono w komunikacie sztabu.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami agencyjnymi tureccy żołnierze mieli odeprzeć w piątek atak na bazę podjęty przez bojowników Państwa Islamskiego(IS).

Spór dyplomatyczny na linii Bagdad-Ankara

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył po ataku, że decyzja Ankary o rozmieszczeniu tureckich żołnierzy w tym regionie "była słuszna". Zaznaczył, że Turcja działa zgodnie z prawem międzynarodowym. Jak dodał, podczas walk zginęło 18 dżihadystów.

Reklama

Na początku grudnia Ankara wysłała do obozu Baszika - znajdującego się w pobliżu kontrolowanego przez dżihadystów Mosulu - około 150 żołnierzy i 25 czołgów, podając jako powód wzrost zagrożenia na tym obszarze.

Wywołało to spór dyplomatyczny na linii Bagdad-Ankara. Rząd Iraku utrzymywał, że relokacja tureckich żołnierzy odbyła się bez jego wiedzy i zgody, a Turcja twierdziła, że działa w porozumieniu z irackimi władzami.

Później Turcja wycofała część tych sił, a po apelu USA zapowiedziała, że "będzie kontynuować wycofywanie wojsk".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy