Reklama

Reklama

Holandia: Kobieta z dwojgiem dzieci przyłączyła się do IS

Mieszkająca w Holandii 33-letnia Czeczenka udała się z dwojgiem dzieci do Syrii, by przyłączyć się do dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - poinformowali holenderscy prokuratorzy.

Ani władze holenderskie, ani były mąż Czeczenki, Holender, nie byli w stanie powstrzymać jej przed wyjazdem.

Agencja Reutera pisze, że jest to w Holandii pierwszy znany przypadek uprowadzenia dzieci przez jedno z rodziców z zamiarem przyłączenia się do dżihadystów z IS. Przypuszcza się, że Czeczenka z dwojgiem dzieci podróżowała przez Europę z fałszywymi paszportami i że korzystała z pomocy zagranicznych werbowników.

Kobieta mieszkała z dziećmi w wieku 7 i 8 lat w Maastricht. Nie widziano jej tam od 29 października zeszłego roku. Islamska szkoła, do której uczęszczały dzieci, zaalarmowała ojca informując, że jego była żona wydrukowała bilety lotnicze do Grecji dla siebie i dzieci. Przypuszcza się, że obecnie cała trójka przebywa w mieście Ar-Rakka w północno-wschodniej Syrii, które jest bastionem dżihadystów.

Reklama

Holenderska prokuratura przypuszcza, że Czeczence musiał ktoś pomagać, ponieważ udało się jej uniknąć zatrzymania, mimo że wydano za nią międzynarodowy nakaz aresztowania. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo.

Reuters odnotowuje, że w ciągu minionych dwóch lat dziesiątki rodzin z dziećmi opuściło Holandię, by przyłączyć się do IS. Wyjazd Czeczenki jest jednak pierwszym w tym kraju znanym przypadkiem wyjazdu jednego z rodziców z dziećmi bez zgody drugiego z rodziców. Do dżihadystów przyłączyło się też na własną rękę kilkunastu holenderskich nastolatków.

Resort sprawiedliwości Holandii poinformował, że wiadomo o 180 holenderskich dżihadystach, którzy udali się do Syrii. Około 30-40 powróciło do Holandii, potwierdzono też, że 21 zginęło w syryjskim konflikcie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy