Reklama

Reklama

Dżihadyści twierdzą, że zabili Brytyjczyka

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali wideo pokazujące egzekucję brytyjskiego zakładnika, Alana Henninga - podała agencja AP.

Opublikowane nagranie ma minutę i 11 sekund. Nosi tytuł: "Kolejna wiadomość dla Ameryki i ich sojuszników". Na nagraniu Henning mówi, że jego śmierć jest ceną za decyzję brytyjskiego parlamentu, który zdecydował o dołączeniu sił tego krajów do nalotów na pozycje Państwa Islamskiego.

Reklama

Na nagraniu islamiści grożą też zabiciem innego mężczyzny, Amerykanina Petera Edwarda Kassiga.

Agencja AP pisze, że na razie nie udało się ustalić, czy wideo jest autentyczne. Jego pojawienia się w sieci nie skomentowali jeszcze przedstawiciele brytyjskich władz.

Alan Henning, 47-letni taksówkarz z Eccles, zgłosił się na ochotnika do konwoju z pomocą humanitarną do Syrii. W Boże Narodzenie został tam uprowadzony przez dżihadystów i prawdopodobnie był więziony wraz z 20 innymi zakładnikami z krajów zachodnich.

Żona Alana Henninga apelowała kilka dni temu do Państwa Islamskiego o uwolnienie męża. Podkreślała, że udał się on do Syrii na ochotnika: "Niektórzy mówią - był w złym miejscu, w złym momencie. Ale Alan był tam, gdzie trzeba, robiąc to, co należy" - mówiła Barbara Henning.

Jeśli nagranie okaże się autentyczne, Alan Henning będzie czwartym obywatelem państwa zachodniego, zamordowanym w ten sposób przez dżihadystów. 14 września w sieci ukazało się nagranie z egzekucji innego Brytyjczyka, Davida Hainesa. Wcześniej dżihadyści z Państwa Islamskiego zamordowali amerykańskich dziennikarzy - Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa. Obu uprowadzili w Syrii.


Dowiedz się więcej na temat: Państwo Islamskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne