Reklama

Reklama

Dżihad po polsku. Co wiadomo o muzułmańskich ekstremistach znad Wisły?

O Polakach powiązanych ze strukturami światowego dżihadu wiemy niewiele. Do mediów docierają jednak strzępki informacji, które zebrane w całość dają pewien obraz sytuacyjny tego zjawiska.

Przede wszystkim wiadomo, że obywateli polskich powiązanych ze środowiskami ekstremistycznymi  można podzielić na dwie główne grupy. Są to po pierwsze (jak sugeruje Paweł Wroński w Gazecie Wyborczej) osoby pochodzenia czeczeńskiego, które otrzymały w przeszłości azyl na terenie naszego kraju. Po drugie konwertyci czyli rdzenni mieszkańcy Polski, którzy przeszli na islam i funkcjonują głównie w obrębie jego radykalnych nurtów (np. salafizm).  

O drugiej z wspomnianych zbiorowości wiadomo nieco więcej. Należał do niej m.in. aresztowany w 2005 r. w Paryżu Krystian Ganczarski. O postaci tej wspomina Robert Zieliński, dziennikarz śledczy Tvn24.pl, pisząc że pochodziła ona z Gliwic a w wieku 4 lat wyemigrowała do Niemiec. Po konwersji na islam Ganczarski brał udział w wojnie w Bośni, podróżował także wielokrotnie do Pakistanu gdzie utrzymywał kontakt z Osamą Bin Ladenem. Republika Federalna to również kraj na terenie, którego funkcjonowała zaangażowana we wspieranie terroryzmu Polka-konwertytka, Karolina R. Jak poinformował Bartosz T. Wieliński w Gazecie Wyborczej 21 stycznia br. rozpoczął się jej proces w sądzie w Düsseldorfie. Tej 25 letniej dziewczynie, żonie obywatela algierskiego, grozi do 10 lat więzienia. Do tego ogranicza się jawna wiedza na temat personaliów Polaków zaangażowanych w światowy dżihad. Co jeszcze o nich wiadomo? 

Reklama

Mniej więcej da się określić ich liczbę. Zdaniem Marka Biernackiego, przewodniczącego komisji ds. służb specjalnych, który odbył spotkanie z wiceszefem ABW, Jackiem Gawryszewskim, po stronie dżihadystów na Bliskim Wschodzie walczy 6-8 obywateli polskich. Można także określić, w których krajach dochodzi najczęściej do konwersji Polaków na skrajne nurty islamu. To Niemcy, Norwegia i Wielka Brytania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy