Reklama

Reklama

Dzięki nim świat dowiedział się o barbarzyństwie Państwa Islamskiego

Za sprawą Państwa Islamskiego życie straciły już tysiące ludzi. Bojownicy uprowadzili też wiele osób, które są przetrzymywane jako zakładnicy. Często tylko po to, aby zdobyć finanse na opłacenie swojej krwawej działalności. Ale nie tylko. Barbarzyńskie mordy pokazywane w internecie mają być także wiadomością i ostrzeżeniem, które idzie w świat.

Za sprawą Państwa Islamskiego życie straciły już tysiące ludzi. Bojownicy uprowadzili też wiele osób, które są przetrzymywane jako zakładnicy. Często tylko po to, aby zdobyć finanse na opłacenie swojej krwawej działalności. Ale nie tylko. Barbarzyńskie mordy pokazywane w internecie mają być także wiadomością i ostrzeżeniem, które idzie w świat.

Gdyby jednak bojownicy zabijali jedynie Syryjczyków i Irakijczyków, świat nie zwróciłby na nich uwagi. Porywanie ludzi z innych części świata i okrutne działania wobec nich, tę uwagę im zapewniły.

CNN przypomina losy niektórych zakładników Państwa Islamskiego. To dzięki nim świat dowiedział się o brutalności tej organizacji.

1. James Foley

Pierwszy amerykański zakładnik, którego śmierć została ogłoszona przez Państwo Islamskie.  James Foley był dziennikarzem z Rochester w New Hampshire. Został uprowadzony podczas podróży w północnej Syrii w listopadzie 2012 roku. Foley zginął w 2014 roku. Film z jego egzekucji został opublikowany w internecie w dniu 19 sierpnia.

Reklama

2. Steven Sotloff

Sotloff był tak zwanym wolnym strzelcem. Pracował m.in. dla "Time’a" i gazety "The Christian Science Monitor". Właśnie praca zawiodła go na Bliski Wschód. 

Sotloff odwiedził szereg krajów, w tym Jemen, Arabię Saudyjską, Turcję i ostatecznie Syrię. Tuż po przekroczeniu jej granicy w sierpniu 2013 r. Sotloff i jego przewodnik zostali porwani przez uzbrojonych mężczyzn, którzy wyskoczyli z samochodów.

Film z jego ścięcia ujrzał światło dzienne 2 września 2014 roku.

3. David Haines

Haines był inżynierem lotnictwa w brytyjskiej Royal Air Force. Był także pracownikiem organizacji humanitarnej, chciał pomagać ludziom.

Haines został uprowadzony w pobliżu obozu, w którym pracował w marcu 2013 roku. Po zabiciu Sotloff’a Państwo Islamskie zagroziło, że zabije także Hainesa.

13 września 2014 roku bojownicy upublicznili film pokazujący egzekucję 44-latka.

4. Alan Henning

Taksówkarz z północno-zachodniej Anglii, Alan Henning wyjechał wraz z grupą przyjaciół do Syrii w grudniu 2013 roku, aby pomagać w dostarczaniu żywności i wody dla ludzi dotkniętych przez wojnę domową.

We wrześniu ubiegłego roku pojawiły się pierwsze groźby.

Bojownicy informowali, że mają zabić Henninga. 3 października 2014 roku Państwo Islamskie dokonało jego egzekucji, film został opublikowany w internecie. 

5.  Peter Kassig

Kassig to kolejna ofiara terrorystów. Po tym, jak przeszedł na żołnierską emeryturę, założył organizację humanitarną pomagającą Syryjczykom. Został zatrzymany w lecie 2013 roku, kiedy był w drodze do Deir Ezzor we wschodniej Syrii.

Kassig przeszedł na islam jeszcze przed swoją egzekucją. Jego rodzina tłumaczyła, że nie miało to związku z porwaniem. Od dawna miał taki zamiar. Przyjął imię Abdul Rahman.

Państwo Islamskie opublikowano film pokazujący jego ścięcie w dniu 16 listopada 2014.

6. Haruna Yukawa

Zanim Yukawa trafił na Bliski Wschód, życie nie szczędziło mu cierpień. Jego ukochana żona zmarła na raka, stracił swoją firmę i dom. Podróż z Japonii do Syrii miała być dla niego duchowym odnowieniem.

Yukawa został pojmany na północ od syryjskiego miasta Aleppo 14 sierpnia 2014 roku. Film z jego egzekucją upubliczniono w styczniu 2015 roku.

7.  Kenji Goto

Goto jest drugim Japończykiem w tym zestawieniu. 47-latek był doświadczonym dziennikarzem. Goto założył własną firmę produkującą filmy w 1996 roku. Zajmował się pracą m.in. nad filmami dokumentalnymi o Bliskim Wschodzie.

Nagranie z jego egzekucji zostało upublicznione 31 stycznia 2015 roku. 

8. Moath al-Kasasbeh

Jego F-16 rozbił się nad Syrią w grudniu 2014 roku. Jordański pilot został wówczas wzięty do niewoli.

27-latek był pobożnym muzułmaninem i należał do dużej rodziny. Zaledwie na kilka miesięcy przed katastrofą swojego myśliwca wziął ślub.

Zginął tragicznie. 3 lutego Państwo Islamskie opublikowało film, na którym widać, jak pilot płonie żywcem.

9. Kayla Mueller

Kayla przyjechała do Syrii ze Stanów Zjednoczonych, aby pomagać ofiarom wojny.

26-latka trafiła do niewoli w sierpniu 2013 roku. Państwo Islamskie zażądało okupu - chcieli 7 milionów dolarów. Pieniędzy nie dostali.

Mueller zginęła najprawdopodobniej 6 lutego w jordańskim nalocie, w pobliżu miasta Rakkha. Stany Zjednoczone potwierdziły tę informację.

10. John Cantlie

Brytyjski fotoreporter i dziennikarz został złapany w północnej Syrii, w tym samym czasie, co James Foley. Wcześniej Cantlie pracował między innymi w Afganistanie, Somalii i Libii.

Cantlie dla Państwa Islamskiego ma szczególne znaczenie. Jest wykorzystywany do wygłaszania mów w imieniu bojowników. Jego wystąpienia są publikowane w sieci. Najnowsze wideo pochodzi z tego tygodnia. Najprawdopodobniej Cantlie nadal żyje, choć działania Państwa Islamskiego są na tyle tajemnicze, że trudno potwierdzić tę informację.Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy