Reklama

Reklama

Były raper terrorystą Państwa Islamskiego

Stany Zjednoczone dodały do swojej listy "terrorystów" byłego niemieckiego rapera Danisa Cusperta, który od 2012 roku walczy w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku - podał amerykański Departament Stanu.

Jak przypomina agencja AFP, 39-latek, który był dość znanym muzykiem na berlińskiej scenie rapowej, używa obecnie imienia Abu Talha al-Almani i jest jednym z najbardziej znanych bojowników IS pochodzących z krajów zachodnich.

Dodanie Cusperta do listy "międzynarodowych terrorystów" przez USA zamraża wszelkie jego aktywa znajdujące się pod kontrolą Stanów Zjednoczonych oraz zabrania jakichkolwiek z nim transakcji.

Zanim jeszcze USA zdecydowały się na ten krok, Niemiec znalazł się na liście zwolenników Al-Kaidy prowadzonej przez ONZ.

Reklama

Cuspert dołączył do Państwa Islamskiego w 2012 roku - przypomina AFP. Od tego czasu wystąpił w wielu filmach propagandowych IS. W nagraniu opublikowanym w listopadzie zeszłego roku trzyma w ręku odciętą głowę mężczyzny, który został zabity za sprzeciw wobec IS.

Rosnąca liczba bojowników z krajów zachodnich w szeregach Państwa Islamskiego niepokoi władze wielu z nich.

"Cuspert jest typowym przykładem pochodzącego z zagranicy rekruta, na którym bardzo zależy IS. Chodzi o osoby, które w swojej ojczyźnie parały się działalnością przestępczą, a potem wyjechały do Iraku czy Syrii, by popełniać jeszcze gorsze zbrodnie wobec mieszkańców tych krajów" - podał Departament Stanu.

Cuspert przysiągł wierność przywódcy IS Abu Bakr al-Baghdadiemu i zajmuje obecnie stanowisko głównego rekrutera bojowników z terytorium Niemiec.
 
W jego sprawie toczy się już w Niemczech śledztwo.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy